Reklama
Rozwiń

Kradzież samochodu, a odliczenie VAT

Przepisy przewidują metodę bieżącego odliczenia VAT naliczonego. Późniejsze wystąpienie zdarzenia losowego – kradzieży nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem skradzionej rzeczy.

Publikacja: 19.01.2015 01:00

Kradzież samochodu to zdarzenie niejednokrotnie dotykające podatników podatku od towarów i usług. W związku z tym powstaje pytanie, czy utrata na skutek kradzieży pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku (w całości lub części), będzie powodować konsekwencje w postaci obowiązku korekty i zwrotu odliczonego uprzednio podatku od towarów i usług.

Problem ten był przedmiotem interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy 10 lipca 2013 r. (ITPP1/443-361/13/KM). Organ podatkowy zauważył, że ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Przy tym fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego – kradzieży nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem skradzionej rzeczy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za