Aktualizacja: 30.12.2014 09:04 Publikacja: 30.12.2014 05:00
Foto: www.sxc.hu
Jestem wspólnikiem spółki jawnej, która rozlicza podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Firma prowadzi hurtownię weterynaryjną. Poza czynnościami związanymi z zarządzaniem spółką dodatkowo wykonuję także obowiązki księgowego, co potwierdza zawarta umowa o pracę. Czy wypłacone przez spółkę wynagrodzenie i składki opłacone do ZUS są dla niej kosztem uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Jeżeli zakres czynności objęty umową o pracę różni się od zakresu działalności spółki, to dopuszczalne jest zawarcie umowy o pracę między spółką jawną a jej wspólnikiem. W umowie tej stronami są pracownik (wspólnik) i spółka jawna reprezentowana przez pozostałych wspólników. Praca świadczona przez wspólnika na podstawie stosunku pracy nie może wówczas polegać na prowadzeniu spraw tej spółki i jej reprezentacji. Wynika to z tego, że prowadzenie spraw spółki jest prawem i obowiązkiem wspólnika (art. 39 § 1 k.s.h.) i z tego tytułu nie otrzymuje on wynagrodzenia (art. 46 k.s.h.). Jeśli więc wspólnik podejmie się wykonywania pracy niezwiązanej z prowadzeniem spółki lub jej reprezentacją (np. zatrudni się w spółce jako księgowy), to wtedy może dojść do nawiązania z tym wspólnikiem stosunku pracy, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
Nawet gdy podatek się przedawni, będzie można ścigać podatnika za przestępstwo z nim związane – zakłada projekt...
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas