Spis z natury obejmuje także produkcję niezakończoną

Produkcję niezakończoną należy wycenić według kosztów wytworzenia, przy czym wartość ta nie może być niższa od wydatków na zużyte materiały bezpośrednie.

Publikacja: 16.12.2014 02:00

Spis z natury obejmuje także produkcję niezakończoną

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Na przełomie grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r. będę realizował roboty remontowe w budynku usługowym. Jak mam sporządzić spis na koniec roku? Czy należy w nim ująć niezakończone na 31 grudnia roboty remontowe? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca ma obowiązek wycenić wykonane prace i ująć ich wartość w spisie z natury na 31 grudnia 2014 r. Obowiązek ten wynika zarówno z art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, jak i z § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W obu aktach prawnych czytamy, że spisem z natury na koniec roku podatkowego należy objąć towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady. W spisie powinny być zatem ujęte roboty budowlane rozpoczęte w 2014 r. i niezakończone do dnia spisu. Takie roboty będą dla celów podatkowych produkcją niezakończoną. Rozporządzenie w § 3 pkt 1 lit. e definiuje, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), czyli niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończe- niem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja