Samochód osobowy, współpracownik, amortyzacja, użyczenie

CIT | Spółka, która zapewnia samochód handlowcowi niebędącemu jej pracownikiem, nie straci prawa do amortyzacji tego środka trwałego. Powinna pamiętać, aby w umowie z takim przedsiębiorcą zastrzec sposób korzystania z pojazdu.

Publikacja: 10.12.2014 06:00

Samochód osobowy, współpracownik, amortyzacja, użyczenie

Foto: www.sxc.hu

- Jesteśmy spółką z o.o. i mamy przedstawicieli, którzy są na własnej działalności gospodarczej. Pracują dla nas na podstawie umowy cywilnej, jeżdżą naszymi samochodami. Czy możemy rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki na samochody (nasze środki trwałe) przekazane przedstawicielom? – pyta czytelniczka.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) ustawodawca nie wskazał kosztów używania samochodów przekazanych do używania współpracownikom (w przypadku firmy czytelniczki – przedstawicielom podatkowym) prowadzącym działalność gospodarczą. Zatem możemy stwierdzić, że jeżeli wydatki te mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika (właściciela aut) i są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a także są prawidłowo udokumentowane, to mogą być kosztem uzyskania przychodów dla firmy, która przekazuje te samochody do nieodpłatnego używania swym współpracownikom będącym przedsiębiorcami.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama