We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził niekorzystną dla szkoleniowców wykładnię w zakresie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29c ustawy o VAT.
Sprawa dotyczyła interpretacji. We wniosku podatnik wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność. Zajmuje się on szkoleniami z zakresu rozwijania umiejętności trenerskich. Prowadzi je na zlecenia dużych firm szkoleniowych. To one startują w przetargach organizowanych przez jednostki administracji publicznej bądź pozyskują na ten cel środki unijne.
Firmy szkoleniowe zatrudniają wnioskodawcę jako wykładowcę. Ten po wykonaniu usługi szkoleniowej wystawia im rachunek na ustaloną wcześniej kwotę. Podatnik uważał jednak, że szkolenia są w całości finansowane ze środków publicznych. Dlatego jego usługi korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.
Fiskus wskazał w wypadku podatnika na dwie sytuacje. Raz występuje on w charakterze bezpośredniego podwykonawcy usługi szkoleniowej (firma zlecająca jest beneficjentem środków z UE), a innym razem – kolejnego podwykonawcy (firma szkoleniowa startuje w przetargach organizowanych przez administrację publiczną). Zdaniem urzędników tylko szkolenia przeprowadzane przez podwykonawcę bezpośredniego beneficjenta są finansowane ze środków publicznych.
Zainteresowany nie zgadzał się z taką wykładnią przepisów. W skardze przekonywał, że zwolnienie powinno mu przysługiwać w obu wypadkach.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę. Zauważył, że podatnik świadczy usługi szkoleniowe dla firm, które otrzymują zapłatę ze środków publicznych, a następnie wypłacają mu wynagrodzenie jako podwykonawcy. To oznacza, że pobiera wynagrodzenie od prywatnych firm.
Ostatecznie skargę kasacyjną szkoleniowca oddalił NSA. W jego ocenie w spornej sprawie usługi podwykonawcy nie mogą korzystać ze zwolnienia. Jak zauważył sędzia NSA Roman Wiatrowski, w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT chodziło o objęcie zwolnieniem stosunku usługowego między organizatorem kształcenia korzystającym z dofinansowania a jego odbiorcą. Objęcie zwolnieniem podwykonawcy byłoby niezgodne z celem tej regulacji. Wyrok jest prawomocny.