Reklama
Rozwiń

Kara umowna nie zawsze jest kosztem

Kontrahenci mogą ustalić, że strona, która nie wywiąże się z umowy, zapłaci drugiej ustaloną kwotę. Zazwyczaj przedsiębiorca ma prawo ująć ją w swoich rozliczeniach z fiskusem. Gdy jednak jest ona przekazana z powodu wad dostarczonych towarów, nie może obniżać podstawy opodatkowania.

Publikacja: 18.11.2014 06:50

Kara umowna nie zawsze jest kosztem

Foto: 123 RF

Powszechnie stosowaną na rynku praktyką jest wzmacnianie zawieranych umów postanowieniami, które nakładają na stronę niewywiązującą się w sposób należyty z kontraktu obowiązek zapłaty na rzecz drugiej strony określonej z góry kwoty. Taka kara umowna jest formą rekompensaty z tytułu szkody poniesionej przez podmiot, który liczył na wykonanie umowy przez drugą stronę. Pojawia się jednak wątpliwość co do możliwości zaliczenia zapłaconej kary umownej w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwość ta jest o tyle istotna, że wysokość ustalanych przez strony kontraktu kar nierzadko jest bardzo duża, a w efekcie zaliczenie takiej kwoty do kosztów stanowiłoby w istocie o redukcji poniesionej straty. Zarówno w ustawie o PIT, jak i w ustawie o CIT zasadą jest, że za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu bądź zachowania albo zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem jednak tych, które zostały wprost wyłączone z katalogu kosztów podatkowych. Aby zatem konkretny wydatek mógł zostać ujęty w kosztach podatkowych, a tym samym wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania, konieczne jest łączne spełnienie poniższych warunków:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?