Korekta VAT a zmiana przeznaczenia firmowego samochodu

Jeśli w ciągu 60 miesięcy, licząc od daty zakupu, przedsiębiorca przeznaczy samochód do wykorzystywania w działalności gospodarczej i do celów innych niż firmowe, to musi skorygować VAT rozliczony przy nabyciu tego pojazdu.

Publikacja: 18.11.2014 05:50

Korekta VAT a zmiana przeznaczenia firmowego samochodu

Foto: Fotorzepa/Robert Przybylski

Podatnik kupił w listopadzie 2012 roku samochód osobowy jako towar handlowy i do dziś nie może go sprzedać. Zastanawia się więc nad zmianą przeznaczenia z towaru na środek trwały. Przy zakupie samochodu został odliczony VAT w całości. Czy w momencie przekwalifikowania samochodu na środek trwały trzeba będzie korygować odliczony VAT? Jeśli tak, to w jakim zakresie? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z samochodowymi osobowymi podatnicy mają prawo do odliczenia jedynie 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania gdy samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Za takie zaś uznawane są samochody osobowe, jeżeli sposób ich wykorzystywania trzeba będzie korygować przez podatnika wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Takie warunki spełniają samochody będące towarami handlowymi. Dlatego nie ulega wątpliwości, że podatnicy mają prawo do odliczenia całości VAT od ich zakupu.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów