Poniesione przez firmę wydatki na zakup prezentów świątecznych są dla niej kosztem uzyskania przychodów. Wynika to z ogólnych zasad przyjętych na gruncie podatków dochodowych. Zgodnie z tymi regułami wszelkie wydatki ponoszone przez pracodawców na rzecz pracowników w związku z łączącym te podmioty stosunkiem pracy są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów. Świadczenia na rzecz pracowników, niezależnie od ich charakteru, zawsze mają bowiem na celu uzyskanie przez pracodawcę przychodów.

Korzystają ze zwolnienia

Przy zakupie kart przedpłaconych trzeba pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, wynikającej ?z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika pieniężnych i rzeczowych świadczeń ?sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku 380 zł. Zwolnienie nie dotyczy bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towar lub usługi. Dlatego warunków uprawniających do zastosowania ulgi nie spełniają bony podarunkowe uprawniające do ich wymiany w sklepach, ponieważ nie są ani powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, ani też świadczeniem o charakterze rzeczowym. Karty przedpłacone – czyli karty podarunkowe akceptowane w Polsce, za granicą i w internecie – są formą świadczenia pieniężnego uprawniającego do ulgi w PIT.

Warto pamiętać, że gdy firma finansuje karty podarunkowe ze środków ZFŚS, zastosowanie ma także zwolnienie ze składek ZUS, ?i to bez żadnego limitu.

Ważne jest źródło finansowania

Sposób rozliczenia podatkowego wydatków poniesionych na karty przedpłacone dla pracowników zależy także od źródła ich sfinansowania. Gdy pracodawca zdecyduje się ufundować prezenty dla pracowników ze środków funduszu socjalnego, będzie musiał pamiętać o podstawowej zasadzie: wartość kart przydzielona zatrudnionej w firmie osobie musi zostać ustalona na podstawie kryterium socjalnego, np. sytuacji finansowej w rodzinie. Nie można wszystkim pracownikom podarować na święta kart o jednakowej wartości.

Wydatki poniesione na ten cel ze środków obrotowych najłatwiej rozliczyć. Każda wydana z nich suma będzie kosztem podatkowym, jeśli zostaną spełnione ustawowe warunki. Ustawodawca podatkowy pozwala bowiem zaliczyć wydatek do kosztów, jeśli:

- ?ma on związek z przychodem lub zabezpieczeniem źródła przychodu,

- ?zostanie faktycznie poniesiony,

- ?jest właściwie udokumentowany.

Przy zakupie prezentów ze środków obrotowych firmy nie znajdzie zastosowania zwolnienie z ZUS.

—Anna Derlacka, CFO w Edenred Polska