Za podatnika nie będzie uważany organizator loterii promocyjnych. Dziś nie jest to oczywiste, ale minister finansów twierdzi, że przyjęty wczoraj przez rząd projekt noweli ustawy o grach hazardowych jedynie precyzuje to zagadnienie.

Projekt przewiduje też zakaz sumowania podstawy opodatkowania podatkiem od gier. Obecne przepisy, jak twierdzi ministerstwo, nie przewidują możliwości sumowania. Rząd tłumaczy jednak, że z uwagi na wątpliwości interpretacyjne i praktykę niektórych podmiotów urządzających gry hazardowe wprowadzono ten zakaz.

Dodatkowo opodatkowaniem nie będą objęte tzw. małe loterie fantowe i gry bingo fantowe.

Oprócz przyjęcia planów zmian rząd zapoznał się wczoraj z przedłożoną przez resort finansów informacją o realizacji ustawy w 2013 r. W związku z likwidacją możliwości udzielania nowych oraz przedłużania obowiązujących zezwoleń na prowadzenie gier urządzanych w salonach gier na automatach pod koniec 2013 r. obowiązywało 101 takich zezwoleń, czyli o 38 mniej niż rok wcześniej.

Drastycznie spadła liczba automatów o niskich wygranych. Pod koniec 2013 r. legalnie funkcjonowało 6,5 tys. automatów, podczas gdy w 2012 r. było ich 11 tys., a w 2009 r. 53 tys. To również efekt niewydawania nowych zezwoleń i wygasania przyznanych w przeszłości.

W związku z nielegalnym urządzaniem gier na automatach Służba Celna w 2013 r. zatrzymała 5946 maszyn, tj. więcej o 81 proc. niż w 2012 r. (3281 sztuk).

Z informacji wynika, że skuteczność kontroli służby jest bardzo wysoka i przekracza 57 proc. – Służba Celna wykrywała nieprawidłowości częściej niż w co drugiej kontroli. W ubiegłym roku służba ta przeprowadziła 2684 kontrole urządzania legalnych gier.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu