Naczelny Sąd Administracyjny odmówił 13 października podjęcia uchwał w dwóch sprawach dotyczących opodatkowania imprez integracyjnych. Według NSA uchwały są zbędne, gdyż dotyczący tego zagadnienia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) w pełni rozstrzygnął kwestię rozliczenia nieodpłatnych świadczeń.
Orzeczenie TK i oparte na nim stanowisko NSA powinny ostatecznie zakończyć wieloletnie spory w tej sprawie. Wyrok TK jest wiążący zarówno dla sądów administracyjnych, jak i dla aparatu skarbowego. Teraz wszystkie wyroki sądów i decyzje fiskusa będą z nim zgodne. ?Nieodpłatne świadczenie podlega PIT, jeżeli spełnione zostają trzy warunki: dobrowolność, czyli zgoda pracownika, korzyść w postaci np. uniknięcia wydatku oraz przypisanie tej korzyści konkretnej osobie. Oznacza to, że imprezy integracyjne lub zafundowane przez firmę szkolenia są zwolnione z PIT, gdyż nie przysparzają korzyści majątkowych zatrudnionemu. Inaczej będzie z pakietami medycznymi, które taką korzyść dają, można je przypisać konkretnej osobie i są dobrowolne.
Orzeczenie TK ma charakter interpretacyjny, co oznacza, że podatnicy mają małe szanse, by na jego podstawie odzyskać nadpłacony podatek za poprzednie lata.
Autor jest menedżerem w firmie doradczej KPMG