Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie opodatkowania turystycznych usług własnych. To efekt wniosku Polskiej Izby Turystyki (PIT).
Wnioskodawca wyjaśnił, że podatnicy mają wątpliwości, jak opodatkować usługi własne świadczone w jednej imprezie turystycznej. Konkretnie, czy należy uznać je za element kompleksowej usługi turystycznej, włączając w to usługi własne, i potraktować jako pojedynczą usługę opodatkowaną na jednolitych zasadach, czy też usługi własne należy potraktować i opodatkować w zupełnie odrębny sposób, właściwy dla świadczonej usługi własnej, w szczególności co do stawki, miejsca świadczenia czy ewentualnego zwolnienia.
Przedstawione zagadnienie wywołało rozbieżności interpretacyjne.
Minister finansów dokonał gruntownej analizy przepisów ustawy o VAT i regulacji unijnych oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Przypomniał, że istotą specjalnej procedury określonej w art. 119 ustawy o VAT jest przyjęcie za podstawę opodatkowania kwoty marży pomniejszonej o kwotę należnego podatku.
W interpretacji uwzględniono m.in. tezy wyroku TS UE z 25 października 2012 r. w sprawie C557/11 Maria Kozak. Biorąc je pod uwagę, minister finansów uznał, że jeśli przy świadczeniu usług turystyki podatnik oprócz usług nabytych od innych dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń wykonuje sam, usługi własne podlegają ogólnym zasadom opodatkowania. Przy czym dotyczy to nie tylko podstawy opodatkowania czy miejsca świadczenia usług, ale również pozostałych zasad obliczania VAT.
Interpretacja ogólna dotyczy też usług własnych sprzed 1 kwietnia 2013 r.
Przykładowo do własnych usług transportu lądowego pasażerskiego stanowiących element usługi turystyki świadczonej podróżnym za cenę ryczałtową zastosowanie ma obniżona stawka podatku w wysokości 7 proc. Od 1 stycznia 2011 r. do końca 2016 r. będzie to stawka 8 proc. W konsekwencji usługi własne wykonywane przez biuro podróży należące do usługi turystyki na podstawie art. 119 ustawy o VAT podlegają ogólnym zasadom opodatkowania VAT, również co do stawki.
Minister finansów jednoznacznie wskazał, że wyjaśnienia zawarte w interpretacji dotyczą odpowiednio usług własnych wykonywanych w stanie prawnym sprzed 1 kwietnia 2013 r.
– To dobra wiadomość dla firm turystycznych. Interpretacja ogólna nie tylko ukróci zapędy urzędników do opodatkowania spornych usług wyższą stawką VAT. Otwiera też drogę do odzyskania nadpłaconego podatku z ostatnich pięciu lat – tłumaczy Tomasz Rosset, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki.
numer interpretacji: PT2/033/7/505/EPT/2014/RD88705