Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Z datowanego na 25 września dokumentu zniknęła opisana na łamach „Rzeczpospolitej" niedoróbka legislacyjna, która mogłaby wywołać zamęt w wielu firmach oferujących różne świadczenia socjalne pracownikom. Zapewniając im pakiety medyczne czy dowożąc ich do pracy, nie będą musiały – jak by to sugerował projekt w wersji z lipca – instalować kas fiskalnych i rejestrować na nich wartości takich świadczeń.
W brzmieniu rozporządzenia poprawiono także treść budzącego dotychczas obawy przepisu § 4 ust. 1 pkt 2. Projektodawca uściślił również, że chodzi o sytuacje, w których podatnik świadczy usługi we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej.
Nowa wersja rozporządzenia rozwiewa także niepewność firm telekomunikacyjnych, czy mają rejestrować na kasach usługi elektroniczne takie jak np. esemesy specjalne. W załączniku do rozporządzenia zostały bowiem wymienione wyraźnie usługi elektroniczne w odróżnieniu od telekomunikacyjnych.
W projekcie pozostały natomiast najważniejsze zmiany, w tym objęcie obowiązkiem stosowania kas usług m.in. warsztatów samochodowych, fryzjerów i doradców podatkowych.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe