5 września br. Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną (DD2/ 033/55/KBF/14/RD-75000) skierowaną do dyrektorów izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. Ministerstwo stwierdziło, że osoba fizyczna, która na stronie internetowej udostępnia za wynagrodzeniem miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze reklamowym, uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. Przychód ten można opodatkowywać zarówno według skali podatkowej, jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym drugim przypadku stawka podatku wynosi 8,5 proc. Aby tak się stało, przychody z reklam na blogu nie mogą być uzyskiwane ?w ramach działalności gospodarczej.

Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów z 5 września 2014 r. to ważny przełom w dotychczasowym podejściu organów podatkowych do kwestii opodatkowania przychodów z udostępniania miejsca w sieci pod reklamę.

Zmiana podejścia

Interpretacja potwierdza, na co wskazywało już wielokrotnie orzecznictwo sądów administracyjnych, że osoba fizyczna, udostępniająca powierzchnię strony internetowej za wynagrodzeniem, osiąga przychody opodatkowane na identycznych zasadach jak przychody z umów najmu i dzierżawy. W konsekwencji, przychody te, jeżeli nie są uzyskiwane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, mieszczą się w zakresie źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Jest to zatem podejście odmienne niż prezentowane we wcześniej wydawanych interpretacjach, w których organy podatkowe konsekwentnie odmawiały takiej klasyfikacji przychodów, uznając, iż przychody z tytułu udostępnienia powierzchni strony internetowej podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł lub przychody z umów ?o świadczenie usług.

Oceniając pozytywnie reakcję Ministerstwa Finansów na wieloletnie spory podatników i płatników z organami podatkowymi, należy zwrócić uwagę, że – podobnie jak ma to miejsce ?w przypadku umów najmu i dzierżawy – istotą świadczenia podatnika jest udostępnienie przedmiotu umowy, tj. części powierzchni strony internetowej, dla pobierania pożytku przez drugą stronę w zamian za wynagrodzenie.

Byt wirtualny ?tak jak rzecz materialna

Nieuzasadniona wydaje się zatem dotychczasowa praktyka organów podatkowych, prowadząca do różnicowania zasad opodatkowania ?w zależności od tego czy przedmiotem udostępnienia jest rzecz materialna, np. nieruchomość, czy byt wirtualny, jakim jest część powierzchni strony internetowej. Dobrze się stało, że argumenty te zostały dostrzeżone przez Ministerstwo Finansów, co powinno zwiększyć przejrzystość rozliczeń podatkowych w przypadku tej stosunkowo nowej formy zarobkowania.

Klasyfikacja przychodu z udostępnienia powierzchni strony internetowej za przychód zrównany z przychodami z umów najmu i dzierżawy wywołuje praktyczne konsekwencje dla podatników. W szczególności podatnik dysponuje uprawnieniem do wyboru opodatkowania przychodów według 8,5-proc. stawki podatku zryczałtowanego. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż opodatkowanie przychodów według skali podatkowej.

Niezbędne oświadczenie

Skuteczny wybór opodatkowania w formie ryczałtu wymaga złożenia do urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia. Oświadczenie to należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli natomiast działalność w zakresie udostępnienia powierzchni internetowej rozpoczyna się ?w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu. Podatnicy powinni zwrócić uwagę, że osiągając przychody z tego źródła, mogą być zobowiązani do kalkulacji miesięcznych (kwartalnych) zobowiązań podatkowych (zaliczka bądź ryczałt, w zależności od formy opodatkowania) ?i terminowej wpłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Walor korzystnej interpretacji ogólnej docenią również podmioty gospodarcze, które wypłacają wynagrodzenia z tytułu emisji materiałów reklamowych na stronach internetowych.

Korzyść także ?dla wypłacających

W świetle dotychczas wydawanych interpretacji podatkowych, podmioty te musiały się liczyć z ryzykiem nałożenia na nie, w zależności od stanu faktycznego, obowiązku sporządzenia imiennych informacji o wysokości dochodów z innych źródeł (formularz PIT-8C) bądź obowiązku poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i sporządzenia rocznej informacji PIT-11. Klasyfikacja przychodów z tytułu udostępnienia powierzchni strony internetowej jako przychody zrównane z przychodami z umów najmu i dzierżawy wyłącza po stronie podmiotu wypłacającego wynagrodzenie obowiązki płatnika oraz obowiązki informacyjne w zakresie PIT.

—Rafał Sidorowicz, ?doradca podatkowy, ?konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka ?doradztwa podatkowego