Odliczeniu nie podlegają – na podstawie art. 18 ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT – darowizny na rzecz osób fizycznych. Nie będzie więc można odliczyć od dochodu darowizny na leczenie konkretnej osoby. W przypadku jednak gdy ?w celu przyjmowania darowizn na leczenie chorych osób zostanie utworzona fundacja (stowarzyszenie) mająca np. na celu ochronę ?i promocję zdrowia, darowizna dla takiej organizacji będzie mogła zostać odliczona. Na podstawie art. 893 k.c. darczyńca może również nałożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie). Darczyńca może zatem wskazać, na czyją rzecz mają być wydatkowane darowane środki.
Korzyści z darowizn z poleceniem wynikają stąd, że art. 18 ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT nie przewiduje odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn dla osób fizycznych. Gdy jednak darowizna taka przekazywana jest organizacji pozarządowej (np. fundacji), to nie jest to – pomimo polecenia – darowizna dla osoby fizycznej, lecz dla tej organizacji. Jeżeli darowizna ta przekazana jest na cele uprawniające do odliczenia, to nie ma przeszkód, aby darczyńca odliczył taką darowiznę od swojej podstawy opodatkowania. A zatem gdy darowizna jest przekazana na cele określone w art. 4 ustawy ?o organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym jest organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze działań publicznych, to – mimo polecenia wydatkowania przekazanej kwoty na rzecz konkretnej osoby fizycznej – może być odliczona od dochodu darczyńcy.
Podobne stanowisko zajął Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu ?z 22 czerwca 2006 r. (1472/ROP1/423–152/197/06/RM). W piśmie tym czytamy: „(...) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależniają możliwości obniżenia kwoty dochodu o darowiznę na rzecz organizacji prowadzących działalność ?w sferze zadań publicznych określonych ?w ustawie od tego, czy ta darowizna jest obciążona poleceniem czy też nie. Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca przekazał darowiznę na rzecz organizacji pozarządowej. Nie ulega wątpliwości, że jest to organizacja pożytku publicznego realizująca cele, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o organizacji pożytku publicznego. Konkludując, fakt umieszczenia w umowie darowizny polecenia nie zmienia charakteru ani rodzaju umowy. Zatem obciążenie umowy darowizny przez darczyńcę poleceniem nie powoduje również zmiany po stronie obdarowanego, którym nadal jest organizacja pozarządowa. W związku z powyższym należy przyjąć, że taka darowizna może być odliczona do dochodu na podstawie art. 18 ?ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy spełnieniu innych wymaganych prawem warunków".
Na marginesie warto tu zauważyć, że gdyby darczyńca przekazał bezpośrednio taką darowiznę osobie fizycznej (bez pośrednictwa organizacji pozarządowej – fundacji), to nie mógłby jej odliczyć od swojego dochodu (art. 18 ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT).