Chociaż uproszczone przepisy o powstaniu obowiązku podatkowego obowiązują od początku 2014 r., to wciąż wzbudzają wiele wątpliwości podatników. Zasadniczo obowiązek taki powstaje w momencie dostawy towaru, jednak różne sytuacje praktyczne wymykają się tym regułom.
Na przykład w dostawie towaru za pośrednictwem kuriera albo spedytora moment fizycznego otrzymania towaru przez nabywcę następuje później niż wydanie przez dostawcę. Ten nie zawsze ma przy tym wpływ na to, kiedy nastąpi dostarczenie przesyłki.
Według interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w takiej sytuacji decyduje moment wydania towaru kurierowi pracującemu dla firmy spedycyjnej.
Izba zaakceptowała rozumowanie wnioskującego o interpretację podatnika, który odwołał się do przepisów prawa cywilnego o dostawach. Kodeks cywilny odnosi się bowiem w art. 544 § 1 do sytuacji, w której rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia.
W takiej sytuacji kodeks cywilny przyjmuje założenie, że „wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju". Z chwilą kiedy rzecz zostaje powierzona przewoźnikowi, następuje zatem formalne spełnienie świadczenia przez sprzedawcę, a na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z tą rzeczą. Według izby skarbowej odpowiada to decydującemu dla kwestii VAT momentowi przejęcia praw do dysponowania towarem jak właściciel.
Dlatego właśnie w interpretacji stwierdzono, że obowiązek podatkowy od sprzedaży powstaje w momencie wydania towaru kurierowi. Datę odpowiadającą tej czynności należy zatem umieścić na fakturze sprzedaży jako datę dostawy. Kupujący powinien natomiast rozpoznać obowiązek podatkowy w miesiącu lub kwartale, w którym przypada ta data.