W określonych przepisami sytuacjach podatnicy są obowiązani do zwrotu tzw. ulgi na zakup kas. Podatnik musi zwrócić tę ulgę, jeżeli w okresie trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania wystąpi u niego jedno ?ze zdarzeń określonych ?w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 6 rozporządzenia ?w sprawie odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących >patrz tabela.

Przerwa niczym ?nie grozi...

Jedną z przesłanek zwrotu ulgi na zakup kas jest zaprzestanie ich używania. Należy tu wyjaśnić, że do zaprzestania używania kas rejestrujących dochodzi tylko wtedy, gdy zaprzestanie to ma charakter trwały i definitywny. Dlatego o trwałym zaprzestaniu używania kas rejestrujących nie można mówić ?w związku z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Takie stanowisko jest reprezentowane przez organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie ?z 17 grudnia 2008 r. (IPPP2/?443-1445/08-2/AZ), w której czytamy, że „zawieszenie działalności na określony czas nie wywołuje skutków w postaci obowiązku zwrotu odliczonej lub zwróconej podatnikowi kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej".

Z kolei w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy ?z 19 października 2012 r. (ITPP1/443-893/12/AJ) czytamy, że „zaprzestanie działalności, o którym mowa w wyżej powołanym § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, czy też zaprzestanie używania kasy, o którym mowa w art. 111 ust. 6 ustawy, nie jest tożsame z wstrzymaniem się na określony czas od prowadzenia działalności (np. zawieszenie działalności). Wstrzymanie się na określony czas od prowadzenia działalności i wznowienie jej po tym okresie nie powoduje obowiązku zwrotu odliczonej lub zwróconej podatnikowi kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej".

...ale trzeba wznowić

Warunkiem tego jest jednak co do zasady, aby podatnik wznowił wykonywanie działalności gospodarczej. W cytowanej już interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2008 r. organ podatkowy zastrzegł bowiem, że „o ile jednak po okresie zawieszenia działalności handlowej strona zaprzestanie jej wykonywania – nie będzie wykonywała czynności podlegających ewidencjonowaniu przy pomocy kasy rejestrującej – a okres użytkowania kasy od momentu rozpoczęcia do momentu zawieszenia działalności nie przekroczy trzech lat – powstanie obowiązek zwrotu ulgi z tytułu kasy fiskalnej".

Z kolei w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach ?z 19 marca 2013 r. (IBPP3/443-1396/12/AŚ) czytamy, że „wnioskodawca dokonał ewidencji pierwszej sprzedaży ?30 sierpnia 2008 r., a ostatni zapis ma datę 27 lutego 2010 r. Działalność zawieszono na okres od 1 marca 2010 r. do ?31 lipca 2011 r. Jednakże po odwieszeniu działalności ?1 sierpnia 2011 r. nie dokonano żadnej sprzedaży. 30 września 2011 r. nastąpiła likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej i wnioskodawca został z tym dniem wykreślony z rejestru. Protokół odczytania zawartości kasy fiskalnej został sporządzony 9 maja 2012 r. ?Z opisu stanu faktycznego wynika zatem, że zaprzestanie używania kasy rejestrującej przez wnioskodawcę faktycznie nastąpiło po dokonaniu ostatniej sprzedaży, tj. 27 lutego 2010 r.".

Obiektywne okoliczności

Stanowisko to co do zasady należy uznać za słuszne. O zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu decydują bowiem obiektywne okoliczności danego przypadku. W rozpatrywanym przez katowicką Izbę przypadku przemawiają one za uznaniem, że do zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu doszło już ?w dacie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Należy jednak zauważyć, że do zaprzestania używania kas w dacie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie dochodzi, jeżeli po zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, ?a przed jej likwidacją, podatnik jeszcze używa tej kasy, np. ewidencjonuje za jej pomocą przeprowadzaną w związku ?z likwidacją wyprzedaż towarów handlowych czy wyposażenia. W takich przypadkach należy uznawać, że do zaprzestania używania kas rejestrujących dochodzi nie w dacie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, lecz ?w dacie takiej sprzedaży. Odpowiednie zastosowanie ma ?w tym zakresie interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy ?z 19 października 2012 r. (ITPP1/?443-893/12/AJ), w której czytamy, że „pomimo tego, ?iż likwidacja działalności gospodarczej nastąpiła 1 kwietnia 2012 r., to według opisu stanu faktycznego zaprzestanie używania kasy faktycznie nastąpiło po dokonaniu ostatniej sprzedaży 30 listopada 2011 r.".

A zatem odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy ?w związku z likwidacją działalności gospodarczej podatnik będzie jeszcze ewidencjonował sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli tak, to nie dojdzie do utraty ulgi na zakup kas, gdyż w takim przypadku zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w listopadzie 2013 r. nie oznacza definitywnego zaprzestania używania kasy rejestrującej. W przeciwnym razie, niestety, trzeba będzie uznać, że już w listopadzie 2013 r. (w momencie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej) doszło do zaprzestania używania kasy rejestrującej, a w konsekwencji – zważywszy, że nastąpiło to przed upływem trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania – doszło do utraty ulgi na zakup kas.

Autor jest doradcą podatkowym