Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w niedawnej interpretacji stwierdził, że ustawa o PIT nie wyklucza możliwości uzyskiwania przychodów z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej. Jeśli w ramach takiej działalności przedsiębiorca wytwarza utwory w rozumieniu prawa autorskiego, to honorarium za sprzedaż praw do tych utworów też jest opodatkowane na firmowych zasadach. Nie ma przy tym znaczenia wyraźne oddzielenie tego honorarium od reszty przychodów (nr interpretacji IPPB1/415-45714-2/EC).

Z pytaniem zwrócił się informatyk prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na pisaniu zgodnie z przekazanym od kontrahenta zleceniem fragmentów systemu informatycznego oraz przekazaniu praw autorskich do tego systemu.

Zlecenia dotyczą wyłącznie oprogramowania wytworzonego przez podatnika, tj. takiego, który musi wytworzyć, wkładając w to swoją pracę – za co jest odpowiednio wynagradzany, a następnie przekazać zamawiającemu razem z przysługującymi mu prawami autorskimi, za co pobiera oddzielne honorarium. Łączne wynagrodzenie składa się więc z dwóch części: wynagrodzenia za usługi programistyczne (robociznę) i honorarium za przekazanie praw autorskich do stworzonego programu.

Informatyk uznał, że w takim przypadku jego działalność nie będzie mogła być opodatkowana jednolicie. Konieczne będzie wyodrębnienie z wykonanej usługi tej części, która podlega opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych i zastosowanie do niej zryczałtowanych, 50-proc. kosztów uzyskania przychodu oraz opodatkowanie pozostałej części jako przychodu z działalności gospodarczej.

Izba skarbowa miała jednak inne zdanie.

- ?Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne wchodzące w skład majątku przedsiębiorcy mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej, gdyż łącznie z innymi składnikami przedsiębiorstwa służą realizacji określonych działań gospodarczych – uznał organ.

- ?W sytuacji gdy działalność wykonywana jest przez podatnika w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, posiada znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej – dodał organ, zaznaczając przy tym, że w ramach tej działalności można też uzyskiwać przychody z przeniesienia praw autorskich.

W konsekwencji doszedł do wniosku, że wszystkie opisane przez podatnika przychody należy zaliczyć do źródła, jakim jest działalność gospodarcza, i opodatkować na zasadach przewidzianych dla tego źródła. Informatyk prowadzący firmę może więc pomniejszyć przychód o poniesione wydatki służące jego uzyskaniu albo zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła tego przychodu. Nie przysługuje mu natomiast prawo od zryczałtowanych kosztów w wysokości 50-proc. przychodów.