Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITTPP3/443-188/14/AT).
Podatnik VAT zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Oznacza to, że wykazanie momentu zdarzenia gospodarczego rodzącego obowiązek podatkowy, powinno znaleźć odzwierciedlenie w wystawionej przez niego fakturze.
W art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT zawarto katalog informacji jakie powinny znaleźć się na fakturze. Dokument winien zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Wnioskodawca, podatnik VAT, opisał we wniosku o wydanie interpretacji, że dokonuje sprzedaży towarów na rzecz innych czynnych podatników VAT, którym wystawia faktury.
W związku ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r. w ustawie o VAT podatnik miał wątpliwości jakiego sformułowania powinien użyć przy wystawianiu faktur. Zapytał, czy na dokumentach można stosować wyrażenie „data sprzedaży" do określenia czasu dokonania dostawy lub zakończenia dostawy towarów, lub wykonywania usługi, czy należy zastąpić je słowami „data dostawy".
Zdaniem podatnika po wejściu w życie zmian można stosować sformułowanie „data sprzedaży", w celu nazwania momentu dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonywania usługi.
Ponadto uważa, że z analizy art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT wynika, że umieszczenie na fakturze wyrażenia „data sprzedaży" nie stanowi błędu skutkującego wadliwość wystawionego dokumentu. Konsekwentnie, okoliczność ta nie będzie wyłączać prawa nabywcy do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze.
Organ uznał stanowisko autora wniosku za prawidłowe.
W opinii organu na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług można umieścić zwrot „data sprzedaży", pod warunkiem, że dzień ten odzwierciedla rzeczywisty moment zaistnienia zdarzenia gospodarczego.
Faktura stwierdza fakt dostawy określonych towarów lub usług.
Co do zasady, musi być wystawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego.
Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a zarazem wprowadzenie jej do obrotu prawnego. Stwierdza wystąpienie u podatnika okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego. Niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury, w szczególności danych obligatoryjnych, które to wyszczególniania art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.
Przepis stanowi, że faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Oznacza to, że nie zawsze faktury dokumentujące dostawy towarów muszą zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów. Określenie terminu dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi nie jest konieczne na fakturze, jeśli termin taki nie jest określony albo jest taki sam jak data wystawienia.