- Postanowieniem z 30 kwietnia 2014 r. ?naczelnik urzędu skarbowego nadał rygor natychmiastowej wykonalności własnej decyzji nieostatecznej z 30 kwietnia 2014 r. określającej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec 2013 r. Wskutek niezawinionych działań pełnomocnika spółka nie wniosła w terminie zażalenia na to postanowienie. Czy jest jeszcze możliwość uchylenia negatywnych skutków tego postanowienia?

– pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 162 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) w razie uchybienia terminu organ podatkowy przywróci termin do wniesienia zażalenia na postanowienie na wniosek zainteresowanego. Musi on jednak uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Uchybienie terminu oznacza sytuację, w której strona postępowania podatkowego nie wykonała czynności w wyznaczonym dla niej czasie (wyrok WSA w Szczecinie z 12 lutego 2009 r., I SA/Sz 685/08). Takie podanie należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi i jednocześnie z wniesieniem podania dopełnić czynności, dla której był określony termin, a więc w tym przypadku wnieść zażalenie. Podatnik powinien przedstawić w podaniu taką argumentację, która pozwoli organowi podatkowemu na uznanie, że faktycznie uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy.

O braku winy można mówić, gdy powodem przekroczenia terminu była przeszkoda nie do przezwyciężenia przez podatnika.

Przeszkoda ?nie do przezwyciężenia

Oznacza to, że musi wystąpić zdarzenie:

1. ?które uniemożliwiło podatnikowi (lub jego pełnomocnikowi) dochowanie terminu,

2. ?którego podatnik (lub jego pełnomocnik) nie wywołał,

3. ?któremu podatnik (lub jego pełnomocnik) nie mógł zapobiec,

4. ?którego podatnik (lub jego pełnomocnik) nie mógł przezwyciężyć.

Chodzi tu o przeszkodę, która zaistniała w czasie trwania biegu terminu do wykonania czynności procesowej, ?a której strona – podatnik (lub jego pełnomocnik) – nie mogła usunąć, nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. Do tego rodzaju przeszkód zalicza się np. powódź, pożar, przerwy w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą (wyrok WSA w Łodzi z 23 sierpnia 2011 r., I SA/Łd 626/11).

Organ musi pouczyć

Zgodnie z art. 163 § 2 o.p. w sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia. Jego postanowienie kończy postępowanie.

Organ podatkowy, wydając postanowienie w sprawie przywrócenia lub odmowy przywrócenia terminu, powinien wskazać, że jest to postanowienie, na które stronie służy zażalenie.