Wysokość stawki ryczałtu w przypadku zatrudnienia kolejnych pracowników ?na umowę o pracę świadczących usługi specjalistyczne pozostanie na tym samym poziomie – odpowiedział dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu na pytanie stomatologa (nr interpretacji: ILPB1/415-142/14-2/IM).

Podatnik zatrudnia jedną osobę wykonującą dla niego usługi specjalistyczne.

Zapytał izbę, czy może zatrudnić na umowę o pracę następne osoby, nie narażając się na utratę możliwości rozliczania się w formie karty podatkowej. Zaznaczył, że sam wykonuje wolny zawód, a jego działalność polega na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – jest stomatologiem.

Tacy podatnicy mogą wybrać opodatkowanie kartą podatkową, według stawek określonych w tabeli – załączniku nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z częścią VIII tej tabeli, gdy stomatolog przeznacza na wykonywanie zawodu więcej niż 96 godzin miesięcznie, wysokość karty wynosi 1248 zł miesięcznie. Stomatolog opłacał daninę właśnie według tej najwyższej stawki. Zarówno zatrudniana przez niego osoba, jak też nowi pracownicy, mieli świadczyć usługi specjalistyczne.

Zgodnie z art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność uprawniającą do opłacania daniny w formie karty podatkowej mogą stosować tę formę rozliczeń, m.in. jeżeli przy jej prowadzeniu nie korzystają ?z usług osób niezatrudnionych przez siebie (na podstawie umowy o pracę) oraz ?z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.

Za usługi specjalistyczne w rozumieniu tej ustawy uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące.

– Rozstrzygnięcie o tym, czy dane usługi mają charakter specjalistyczny czy też nie, będzie wypadkową konkretnego przypadku. Z przepisu nie wynika, aby usługi specjalistyczne wymagały specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. Wynika z nich natomiast, że chodzi o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności – uznała izba.

Organ potwierdził, że stomatolog w wyniku zatrudnienia kolejnych osób nie straci prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, a wysokość opłacanego przez niego podatku się nie zmieni.