Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu za nieprawidłowe uznał stanowisko spółki z o.o., że może ona sporządzać spis z natury raz w roku, tj. 31 grudnia, i korygować koszty w związku z ustaleniem stanu materiałów (nr interpretacji ILPB3/423-48/14-2/EK).
– Przyjęcie stanowiska spółki oznaczałoby bowiem, że w ciągu roku można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów także te z nich, które po zakończeniu roku i sporządzeniu spisu inwentaryzacyjnego takimi kosztami nie będą – stwierdziła izba.
Sprawa dotyczy podatnika CIT, spółki produkującej wyroby tartaczne i stolarskie, parkiety podłogowe, cegły, dachówki, materiały budowlane i wiele innych.
Specyfika działalności produkcyjnej sprawia, że niemożliwe lub bardzo utrudnione jest bieżące ewidencjonowanie zużycia materiałów w procesie wytwarzania wyrobów gotowych. Spółka korzysta więc z rozwiązania przewidzianego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości, polegającego na odpisywaniu w kosztach wartości materiałów na dzień ich zakupu, ustalaniu ich stanu i wyceny oraz korekcie kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy – w tym przypadku 31 grudnia.
Podatnicy CIT są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie ?z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Spółka twierdziła, że działanie zgodne z odrębnymi przepisami, tj. ustawą ?o rachunkowości, jest wypełnieniem obowiązku nałożonego ustawą o CIT ?i w związku z tym ewidencja rachunkowa powinna stanowić podstawę obliczenia dochodu i zaliczek na CIT.
– Odesłanie do odrębnych przepisów (ustawy o rachunkowości) nie oznacza, ?że zasady tam określone (np. dotyczące sposobu ustalania kosztów) można wprost przenosić na grunt podatkowy – odpowiedział jednak dyrektor izby.
Organ przypomniał, że generalną zasadą podatkowego rozliczania kosztów bezpośrednich jest ujęcie (potrącenie) kosztu bezpośrednio związanego ?z przychodem w roku osiągnięcia tego przychodu.
– W przypadku prowadzenia ewidencji uproszczonej na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości i sporządzania inwentaryzacji materiałów, towarów lub produktów gotowych tylko na dzień bilansowy wydatki na ich nabycie/wytworzenie są w trakcie roku zaliczane w całości do kosztów w dacie zakupu/wytworzenia. Takie ujmowanie kosztów jest jednak niezgodne z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, z którego wynika, że warunkiem koniecznym dla potrącenia kosztów bezpośrednich jest wystąpienie przychodu. Według tego przepisu koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione ?w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody – uzasadnił dyrektor.
Organ wyjaśnił, że w celu prawidłowego rozliczenia się z tytułu CIT podatnicy prowadzący uproszczone ewidencje powinni sporządzać inwentaryzacje materiałów, towarów i wyrobów gotowych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, za który następuje rozliczenie z podatku, tj. na koniec miesiąca bądź kwartału, jeśli wpłaca zaliczki kwartalnie.
Wyjątkiem są ci podatnicy, którzy wybrali wpłaty zaliczek na podatek w formie uproszczonej, tj. na podstawie podatku wykazanego w zeznaniu CIT złożonym przed rokiem, za który zaliczki są wpłacane. —Mateusz Maj