Jeśli środek trwały został w połowie sfinansowany dotacją, to tylko 50 proc. wydatku może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W księdze można więc wpisać tylko część odpisów amortyzacyjnych (kolumna 13).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT nie są kosztem uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od tej części, która została przedsiębiorcy zwrócona.

Przykład

Pan Zbigniew Kowalski dostał dofinansowanie na nabycie środka trwałego. Jeżeli pan Zbigniew kupi go tylko za pieniądze z dotacji, to odpisy amortyzacyjne nie będą w ogóle podatkowym kosztem. Jeżeli natomiast nabędzie składnik majątku częściowo z własnych środków, ?to amortyzację będącą kosztem ?może naliczyć od tej wartości ?środka trwałego, która nie została zrefundowana.

Ta zasada obowiązuje też przy amortyzacji jednorazowej (przysługującej małym podatnikom i przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność). Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów (DD6/0553/43/MDA/2013/RD-11021/14) opublikowanego w Biuletynie Skarbowym nr 2/2014.

Co zrobić, jeśli przedsiębiorca otrzymał dotację po zakupie (bądź wytworzeniu) środka trwałego i już rozpoczął amortyzację? Moim zdaniem, dopiero w miesiącu otrzymania dofinansowania powinien skorygować odpowiednio koszty. Nie musi korygować odpisów wstecz. Naliczał je bowiem w prawidłowej wysokości. Wsteczna korekta spowodowałaby natomiast powstanie zaległości podatkowej i obowiązek odprowadzenia odsetek za zwłokę (tak jakby koszty zostały naliczone niezgodnie z przepisami).

Reklama
Reklama

Jednak nie wszystkie urzędy podzielają ten pogląd. Przykładowo, z interpretacji Izby Skarbowej ?w Łodzi z 6 marca 2014 r. (IPTPB1/?415-734/13-5/AP) wynika, że przedsiębiorca w takiej sytuacji zawyża koszty, powinien więc je skorygować w tym okresie, w którym zostały pierwotnie wykazane.

Nadzieją dla przedsiębiorców są sądy. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 26 lutego 2014 r. (I SA/Gd 1754/13) podkreślił, że korektę odpisów amortyzacyjnych należy przeprowadzić na bieżąco, czyli w miesiącu otrzymania dofinansowania.