Organy podatkowe uznają, że jeśli kupujący udzielił dostawcy towarów pisemnego pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o świadczenie usług pocztowych z operatorem, to środki pieniężne otrzymane przez dostawcę na pokrycie kosztów wysyłki towarów nie są w takim przypadku elementem ceny sprzedaży wysłanego towaru (najczęściej jest tak, że udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy z operatorem pocztowym jest elementem regulaminu sklepu internetowego; akceptacja regulaminu oznacza udzielenie pełnomocnictwa w tym zakresie). Nie są też świadczeniem usługi firmy wysyłkowej. W takiej sytuacji kosztów wysyłki nie należy wliczać ani do przychodów ze sprzedaży podlegających opodatkowaniu ryczałtem, ani do podstawy opodatkowania VAT. Jest to jedynie zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy. Dopiero gdy kwota pobrana za przesyłkę jest wyższa niż rzeczywisty koszt nabywanych ?w imieniu i na rzecz klienta usług pocztowych, to różnica jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę podlegającym opodatkowaniu.
Dla ryczałtowców
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. Natomiast ?z art. 14 ust. 1 tej ustawy wynika, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Musi ?być upoważnienie
Jeżeli klient kupujący towar udzieli firmie wysyłkowej pisemnego pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o świadczenie usług z operatorem pocztowym w celu przesłania mu za pośrednictwem poczty zakupionego towaru, to kwoty otrzymane od kupującego na pokrycie kosztów przesyłki pocztowej nie są kwotami należnymi z tytułu sprzedaży. ?W takiej sytuacji kwota otrzymana przez firmę wysyłkową nie jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stanowisko to podzieliła IS ?w Łodzi w interpretacji z 4 stycznia 2013 r.(IPTPB1/415-585/ 12-4/ds.), w której uznała, że otrzymana w tych okolicznościach równowartość opłaty za przesyłkę pocztową stanowi zwrot kosztu poniesionego ?w imieniu nabywcy i tym samym nie zwiększa przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pośredniczenie w przekazaniu kosztów przesyłki nie skutkuje powstaniem z tego tytułu przychodu po stronie firmy wysyłkowej. Dostawca towarów, działając jako pełnomocnik, jest zobowiązany do przekazania otrzymanych kwot na rzecz operatora pocztowego w zamian za świadczone na rzecz klienta usługi pocztowe. ?W piśmie tym Izba Skarbowa podkreśliła jednak, że: „(...) warunkiem bezwzględnym ?i podstawowym dla powyższej klasyfikacji kwot otrzymanych od kupującego jest działanie przez wnioskodawczynię ?w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego, na podstawie umowy zawartej z kupującym i udzielonego pełnomocnictwa".
Dopiero gdy ten warunek zostanie spełniony, można uznać, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek sprzedawcy na pokrycie zobowiązań kupującego (mocodawcy) wobec dostawcy, nie zwiększają podstawy opodatkowania jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
O tym, czy podatnik działa ?w imieniu i na rzecz kupującego, decydują szczegóły.
W regulaminie ?albo w opisie aukcji
Przekonał się o tym podatnik, który nie dopilnował, aby w warunkach sprzedaży wysyłkowej, akceptowanych przez klienta, znajdował się stosowny zapis o udzieleniu pełnomocnictwa. W tych okolicznościach IS w Katowicach ?w interpretacji z 26 listopada 2013 r. (IBPBI/1/ 415-848/13/WRz) uznała, że:
„(...) skoro w warunkach (regulaminie, opisie aukcji internetowej itp.) prowadzonej sprzedaży wysyłkowej (internetowej) nie zamieszczono wyraźnego zastrzeżenia, że klient kupujący towary udziela wnioskodawcy pełnomocnictwa na zawarcie umowy o świadczenie usług pocztowych (kurierskich itp.) ?w jego imieniu, to pomimo iż kwota należności za przesyłkę otrzymaną od klienta (kupującego) odpowiada faktycznej odpłatności z tego tytułu, poniesionej przez wnioskodawcę, to brak jest podstaw prawnych do wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodu uzyskanego z tytułu wysyłki towarów".
Podatek ?od towarów i usług
Na tych samych zasadach podatnik nie uwzględnia zwrotu kosztów wysyłki towarów ?w podstawie opodatkowania VAT. Wynika to z art. 79 lit. c dyrektywy 2006/112/WE, który stanowi, że z podstawy opodatkowania wyłącza się zwrot wydatków poniesionych ?w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, jeżeli zostały one zaksięgowane przez podatnika jedynie przejściowo, ?a podatnik przedstawi dowód na rzeczywistą kwotę tych kosztów i nie odliczy od nich VAT, który ewentualnie mógł zostać naliczony. W krajowych przepisach o VAT jego odpowiednikiem jest art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT (wprowadzony do ustawy od 1 stycznia 2014 r.).
To nie jest obrót
Jeżeli więc firma wysyłkowa, na podstawie pisemnego pełnomocnictwa udzielonego przez kupującego, ponosi te wydatki w imieniu i na rzecz klienta, występując jako swego rodzaju pośrednik, to otrzymany przez nią zwrot wydatków ?z tytułu wysyłki towarów pozostaje poza zakresem VAT. Potwierdziła to także IS w Warszawie w interpretacji z 17 sierpnia 2011 r. (IPPP3/443-697/11-2/MPe). Organ podatkowy w piśmie tym wyjaśnił, że:
„(...) w przypadku gdy sprzedawca posiada pełnomocnictwo do zawarcia umowy ?o świadczenie usług pocztowych w imieniu i na rachunek kupującego – mamy do czynienia ze zwrotem kosztów i kwota ta nie wchodzi do podstawy opodatkowania, gdyż nie będzie stanowiła dla wnioskodawcy obrotu, o którym mowa ?w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Podkreślić jednak należy, iż ?w opisanej sytuacji nie podlega opodatkowaniu jedynie kwota stanowiąca zwrot rzeczywistych kosztów przesyłki, natomiast opodatkowaniu podlegać będzie ewentualna różnica pomiędzy faktyczną kwotą opłaty pocztowej (niższą) a pobraną na ten cel należnością od kupującego przez wnioskodawcę, jako dodatkowy przychód".