Rz: Czy przedsiębiorcy używający niektórych składników majątku sezonowo, np. wyłącznie zimą, mają jakieś przywileje w podatku od nieruchomości?
Agnieszka Hrynkiewicz-?Sudnik:
Niestety nie. Właściciel infrastruktury opodatkowanej podatkiem od nieruchomości wykorzystywanej wyłącznie zimą ?lub latem musi odprowadzać daninę za cały rok. Nie ma ?w tym zakresie żadnych ulg. Sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę nieruchomości powoduje konieczność uiszczania daniny.
Nieopodatkowane są obiekty przedsiębiorcy, które ze względów technicznych nie są używane w działalności. Czy części budowlane wyciągu narciarskiego latem albo przystani na zamarzniętym zimą jeziorze nie mieszczą się w tym wyłączeniu?
Grunty, budynki i budowle w posiadaniu przedsiębiorcy są opodatkowane, ?chyba że nie są i nie mogą ?być wykorzystywane ?do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez względy techniczne, ale nie budzi wątpliwości, że od sprawnego obiektu przedsiębiorca zawsze musi płacić podatek.
Organy podatkowe, a także sądy administracyjne, interpretują bardzo wąsko przesłankę względów technicznych. Twierdzą, że brak możliwości wykorzystywania w działalności ?gospodarczej musi mieć charakter trwały.
Nie jest też rzadkością pogląd, że nawet jeśli ze względów technicznych niemożliwe jest korzystanie ?z budynku, ale można go wyremontować, to taki budynek podlega ?opodatkowaniu.
Gdyby zebrać wszystkie negatywne dla podatników rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów, to można by stwierdzić, że dopóki budynek lub budowla się nie zawaliły albo nie są ?w takim stanie, że nie można już ich uratować, zawsze podlegają opodatkowaniu.
W tym kierunku idą też projektowane zmiany legislacyjne. Nowelizacja pakietu ustaw samorządowych, w tym przepisów ?o podatku od nieruchomości, nad którą pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ma wprowadzić odesłanie ?do prawa budowlanego. ?Jeśli zmiany wejdą w życie, ?z niższych stawek, przewidzianych dla obiektów innych ?niż związane z działalnością gospodarczą, korzystać będą tylko te niewykorzystywane ?w działalności gospodarczej obiekty, co do których ?zapadła ostateczna decyzja ?o rozbiórce.
Tymczasem obowiązują inne przepisy. Na ich gruncie interpretacja, że zły stan techniczny budynku musi mieć charakter trwały i nieodwracalny, nie znajduje uzasadnienia.
Czy przedmiot działalności przedsiębiorcy ma jakieś znaczenie?
Wiadomo, że inne wymogi techniczne powinna mieć chłodnia lub laboratorium, ?a inne wystarczą hurtowni materiałów budowlanych. Stanowiska sądów administracyjnych w tym zakresie nie jest jednolite. Przeważnie organy podatkowe i sądy uznają jednak, że nie wpływa to na możliwość skorzystania ze stawki preferencyjnej. Kluczowy jest sposób udowodnienia występowania tzw. względów technicznych.
Brak możliwości prowadzenia konkretnej działalności w budynku może stanowić jeden z argumentów w prowadzonym postępowaniu. Korzystne stanowisko dla podatników w tej kwestii zajął przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 września 2011 r., sygn. akt: I SA/Wr 1662/11, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 października 2010 r., sygn. akt: III SA/Po 409/10.