Rz: Gdy przedsiębiorca, który wybrał liniowe 19-procentowe opodatkowanie swoich dochodów, uzyskuje równocześnie dochody ?z umowy o pracę, to w jaki sposób powinien złożyć roczne zeznanie PIT?
Magdalena Kucharska
: Powinien złożyć dwa oddzielne formularze: PIT-36L oraz PIT-37. ?Wynika to z tego, że jego źródła dochodów są wyraźnie oddzielone w myśl art. 10 ustawy o PIT, który wymienia różne rodzaje przychodów. Dlatego dochody ?z działalności gospodarczej trzeba rozliczyć oddzielnie.
Jednak dochody z działalności gospodarczej mogą w pewnych sytuacjach, np. wykorzystania ulgi na dzieci, wpłynąć na sposób rozliczenia dochodów ?na zasadach ogólnych. Jak sobie ?z tym poradzić?
W przypadku korzystania ?z ulgi na dzieci istotnie tak jest. Korzystanie z ulgi dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest obecnie ograniczone do podatników, którzy nie przekraczają kwoty dochodu 56 tys. zł. Taką ulgę można wykazać w rozliczeniu na zasadach ogólnych. Jednak wspomniany próg dochodu uprawniający do skorzystania z ulgi oblicza się nie tylko z dochodu, który wykazuje się w PIT-37. Jeśli podatnik ma także dochody ?z działalności gospodarczej, opodatkowanej liniowo, ?oraz ze zbycia akcji ?i udziałów w spółkach ?oraz ze zbycia papierów wartościowych (wykazywane w PIT-38 i opodatkowane stawką 19 proc.), to należy je uwzględnić przy obliczaniu tego progu. Inne dochody, przykładowo: z dywidend, ?z odsetek, z najmu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym, ze sprzedaży nieruchomości, opodatkowane kartą podatkową, nie są wliczane do limitu.
Być może tworzy to wrażenie niekonsekwencji ustawodawcy, ?ale najwyraźniej chciał on ograniczyć stosowanie ulgi na dzieci przez przedsiębiorców o sporych dochodach. Mogłoby się bowiem okazać, że oprócz swojego lukratywnego biznesu zatrudnią się za małe wynagrodzenie opodatkowane według skali, byle tylko skorzystać ?z preferencji.
Jeśli podatnik ma dochody ?z takich właśnie dwóch źródeł, to co powinien zrobić w sytuacji, gdy nie otrzyma od pracodawcy formularza PIT-11, informującego o wysokości wynagrodzenia i pobranych zaliczek na podatek?
Jeśli nie uda się uzyskać od pracodawcy takiej informacji przed 30 kwietnia, to nie można na niego przerzucać odpowiedzialności za niezłożenie rocznego rozliczenia. W takim przypadku, oprócz złożenia PIT-36L, należy po prostu obliczyć orientacyjną wysokość swoich zarobków ?i zaliczek na podatek, ?a następnie wypełnić PIT-37 ?i też go złożyć. W ten sposób dopełniamy obowiązku złożenia zeznania. Możemy je oczywiście potem skorygować. Kiedyś w końcu pracodawca dośle nam PIT-11 i wtedy dokument ten można wykorzystać do korekty zeznania. Zresztą zeznanie można korygować wielokrotnie, do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przepisy nie stawiają tu żadnych innych ograniczeń.