Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2014 r. (IBPBI/2/423-1534/13/BG).

Polska spółka otrzymała pożyczkę od spółki z siedzibą w Holandii. Zgodnie z zawartą umową pożyczki, polski podmiot zobowiązany jest do spłaty kwoty głównej pożyczki wraz z odsetkami naliczonymi w danym miesiącu. Udziałowcami zarówno spółki polskiej, jak i holenderskiej są te same osoby fizyczne posiadające po 50 proc. udziałów w każdym ?z podmiotów. Udziałowcy posiadają udziały w podanej ilości nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat. Wnioskodawca dodatkowo zaznaczył, że jest w posiadaniu certyfikatów rezydencji podatkowej spółki holenderskiej oraz osób fizycznych będących udziałowcami. Przedmiotowe certyfikaty potwierdzają opodatkowanie spółki holenderskiej ?i udziałowców podatkiem dochodowym od całości dochodów w Holandii. Zdaniem polskiej spółki spełnione są wszystkie warunki wynikające z ustawy o CIT umożliwiające zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego wypłaconych spółce holenderskiej odsetek od zaciągniętej pożyczki.

Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Podkreślił, że w opisywanej sytuacji nie spełniono jednego z wymaganych przepisami warunków. Organ, powołując się na literalne brzmienie przepisów ustawy o CIT, stwierdził, że wnioskodawca mógłby skorzystać ze zwolnienia, gdyby udziałowcem zarówno spółki polskiej, jak i spółki holenderskiej była inna spółka podlegająca w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, oraz posiadająca bezpośrednio nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji ?w obu podmiotach). Zdaniem organu, warunek posiadania udziałów (powiązania spółek) nie jest spełniony w sytuacji, gdy udziałowcami podmiotów zależnych są osoby fizyczne.

Komentarz eksperta

Wiktor ?Samborowski, konsultant ?w dziale prawnopodatkowym ?PwC

Wypłaty niektórych należności na rzecz zagranicznych kontrahentów, obejmujące m.in odsetki, wymagają dla skorzystania ze zwolnienia z podatku ?u źródła spełnienia łącznie kilku warunków wymienionych w ustawie ?o CIT, w tym warunku dotyczącego odpowiedniego powiązania spółek, pomiędzy którymi przekazywane są płatności.

Dokonując głębszej analizy przepisów, należy stwierdzić, że organ słusznie ?nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, twierdząc, że intencją ustawodawcy w art. 21 ust. 3a ustawy ?o CIT w związku z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT było objęcie tymi przepisami odsetek wypłacanych pomiędzy spółkami siostrami, których udziałowcami są również spółki, a nie jakiekolwiek podmioty (np. osoby fizyczne będące rezydentami państwa członkowskiego).

W mojej ocenie na problem powiązania spółek, o którym mowa zarówno ?w art. 21 ust. 3, jak i art. 21 ust. 3a należy spojrzeć w sposób szerszy, poprzez odwołanie się do innych przepisów ustawy o CIT oraz do celu wprowadzenia przedmiotowego zwolnienia. Po pierwsze, biorąc pod uwagę racjonalność ustawodawcy, nie można twierdzić, że warunek posiadania udziałów w spółkach zależnych dotyczy również sytuacji, w której wspólnym udziałowcem jest osoba fizyczna, gdyż w treści przepisu użyto wyłącznie słowa „spółka". Zgodnie ?z przepisami ustawy o CIT poprzez słowo spółka należy rozumieć wyłącznie spółkę, a nie jakikolwiek podmiot. ?Po drugie, przepis art. 21 ust. 8 ustawy o CIT wskazuje, że przedmiotowe zwolnienie (w tym również warunek posiadania udziałów) ma zastosowanie odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku numer 5 do ustawy ?o CIT, w tym również do podmiotów ?z siedzibą w Holandii (lista podmiotów nie odnosi się jednak do osób fizycznych). Po trzecie, zgodnie ?z uzasadnieniem do projektu ustawy wprowadzającej analizowane zwolnienie, wolą ustawodawcy była implementacja regulacji unijnych (w tym Dyrektywy Rady 2003/49/WE) mających na celu ustanawianie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do płatności z tytułu odsetek oraz należności licencyjnych występujących pomiędzy spółkami powiązanymi (a nie osobami fizycznymi) różnych państw członkowskich. Odnosząc się bezpośrednio do definicji spółek oraz spółek powiązanych na gruncie Dyrektywy Rady 2003/49/WE, należy zaznaczyć, że nie uwzględniono w niej powiązania między spółkami a osobami fizycznymi.

Podsumowując, biorąc pod uwagę literalne brzmienie przepisów zarówno ustawy o CIT, jak i regulacji wspólnotowych, a także powołując się na cel wprowadzenia przedmiotowego zwolnienia, należy się zgodzić ze stanowiskiem organu, że warunek posiadania udziałów dla celów zastosowania przedmiotowego zwolnienia dotyczy udziałowców będących spółkami, a nie udziałowców będących osobami fizycznymi.