Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w niedawnej interpretacji uznał, że nie korzystają ze zwolnienia z VAT usługi nauczyciela świadczone na zlecenie szkoły (IPTPP1/443-928/13/2/RG).

Podatnik opisał, że prowadzi działalność polegającą na nauczaniu fizyki na rzecz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie jest jednostką objętą systemem oświaty ?w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Nie posiada też akredytacji w rozumieniu tych przepisów.

Wyjaśnił, że nie jest podatnikiem VAT i z tytułu świadczenia powyższych usług obciąża szkołę rachunkami za prowadzenie zajęć dydaktycznych. Szkoła, z którą współpracuje, jest jednostką objętą systemem oświaty, w związku z czym korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku usługi świadczone przez takie jednostki w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Podatnik uznał, że wykonuje usługę ściśle związaną z usługą podstawową świadczoną przez szkołę, tj. z usługę dydaktyczną. Celem świadczenia usługi dydaktycznej na rzecz szkoły nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez szkołę, lecz realizacja procesu dydaktycznego. W związku z tym również jego usługi korzystają ze zwolnienia.

Pytanie dotyczyło natomiast dalszego zwolnienia z VAT usług dydaktycznych w związku z planowanym rozpoczęciem działalności jubilerskiej.

Jak zauważył podatnik, sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali eliminuje możliwość korzystania ze zwolnienia, jakie na podstawie art. 113 ustawy o VAT przysługuje podatnikom nieprzekraczającym rocznego limitu obrotów 150 tys. zł.

– Rozpoczęcie przez wnioskodawcę działalności jubilerskiej, która nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy, nie ma wpływu na opodatkowanie ww. zajęć dydaktycznych świadczonych na rzecz szkoły – wyjaśnił organ. Jednocześnie skorygował zdanie nauczyciela o opodatkowaniu usług dydaktycznych.

– Aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz musi świadczyć usługi ?w zakresie kształcenia – uzasadniła izba. Usługi ściśle związane ?z usługami edukacyjnymi, by korzystały ze zwolnienia, muszą być wykonywane przez szkołę, a nie jej podwykonawcę.