W kolejnej, czwartej  już, wersji projektu nowych zasad  odliczania VAT od samochodów firmowych nieoczekiwanie dodano art. 86b.  Zgodnie z jego treścią przepisy art. 86a w zakresie wynikającym z upoważnienia Rzeczypospolitej Polskiej do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 168 dyrektywy 2006/112/WE stosuje się w okresie obowiązywania tego upoważnienia. Uzasadnienie przemilcza tę nową normę. Sam przepis  wywołał jednak wątpliwości.

Być może trochę na wyrost, ale można podejrzewać, że Ministerstwo Finansów chciało w ten sposób przesądzić, aby ograniczenia działały wstecz, tzn. od 1 stycznia 2014 r. A może też liczyło, że po wygaśnięciu obecnych ograniczeń, gdy będą uzgadniane nowe, nie będzie już kolejnego okresu przejściowego (tzw. okienka) umożliwiającego zakup samochodów z pełnym odliczeniem VAT?

W ostatecznie uchwalonej wersji nowelizacji wątpliwe rozwiązanie – niemal identyczne – przeniesiono do art. 10.  Warto zwrócić uwagę na opinię  Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu o tej regulacji. Krytycznie odnosi się ono do braku wskazania przez ustawodawcę norm, które będą wiązać podatników w momencie wygaśnięcia decyzji derogacyjnej. W opinii wyrażono pogląd, iż intencją  wprowadzenia do nowelizacji art. 10 we wskazanym brzmieniu było uwzględnienie czasowego charakteru decyzji derogacyjnej. Innymi słowy, ustawodawca daje wskazówkę, że nowelizowany art. 86a ustawy o VAT będzie obowiązywał wyłącznie w czasie, w którym polski rząd został upoważniony do wprowadzenia środka specjalnego. W związku z tym pojawia się pytanie, czy norma ta wskazuje, iż znowelizowana treść art. 86a ustawy o VAT wygaśnie, a tym samym domyślnie będzie obowiązywać dotychczasowa wersja przepisu art. 86a.

Taki zabieg legislacyjny niewątpliwie wprowadza dużo zamieszania i niepewności. Prawdopodobnie po to, aby zniechęcić potencjalnych nabywców samochodów ciężarowych o ładowności do 3,5 t do pełnego odliczenia VAT przy ich nabyciu, tak jak jest obecnie. Byłaby to właśnie taka furtka na 1 stycznia 2017 r., gdyby rządowi nie udało się przedłużyć środka specjalnego.

–oprac. olat

Autor jest doradcą podatkowym, wspólnikiem w kancelarii EOL