Gdy podatnik chce obniżyć podstawę opodatkowania na podstawie faktury korygującej, która dokumentuje:
- ?kwoty udzielonych po sprzedaży upustów i obniżek cen,
- ?wartość zwróconych towarów i opakowań z uwzględnieniem regulacji szczególnych (art. 29a ust. 11 i 12 ustawy o VAT),
- ?zwrot nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed sprzedażą, jeżeli do niej nie doszło,
– zazwyczaj musi uzyskać potwierdzenie odbioru tej faktury korygującej.
Artykuł 29a ust. 13 ustawy ?o VAT stanowi, że podstawę opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem obniża się pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi. Wymagany dla obniżenia podstawy opodatkowania warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie znajdzie więc zastosowania w stosunku do korygowanych faktur, w których nie została wykazana kwota podatku. A zatem ?w przypadku korygowania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku, dla obniżenia wartości podstawy opodatkowania nie jest wymagane potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
W świetle art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania obniża się w rozliczeniu za okres, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą. Warunkiem jest, aby przed upływem terminu złożenia deklaracji rozliczeniowej za ten okres podatnik (sprzedawca) otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Jeżeli natomiast potwierdzenie odbioru faktury korygującej otrzyma po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to fakturę korygującą powinien uwzględnić w rozliczeniu za okres, ?w którym uzyskał takie potwierdzenie. Ustalenie okresu, ?w którym powinna zostać uwzględniona faktura korygująca, wymaga zatem wskazania momentu otrzymania potwierdzenia jej odbioru. Warto zauważyć, że te reguły odnoszące się do obniżania podstawy opodatkowania znajdują zastosowanie także w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Podobnie jak poprzednio obowiązujące przepisy, również aktualne przewidują katalog sytuacji, gdy dla obniżenia podstawy opodatkowania podatnik nie musi mieć potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Istotną nowość ?w tym zakresie przewiduje ?art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy ?o VAT. Stanowi on, że warunku posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się ?w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej ?i gdy z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie ?z warunkami określonymi ?w fakturze korygującej.
Rozwiązanie to należy oceniać pozytywnie, ponieważ bardzo często zdarzają się sytuacje, w których podatnik – pomimo nieraz wielokrotnych prób i starań – nie mógł uzyskać potwierdzenia odbioru przez kontrahenta wystawionej faktury korygującej, co przed nowelizacją przepisów prowadziło w efekcie do braku możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać, że ewentualne obniżenie podstawy opodatkowania wymaga w takim przypadku zgromadzenia jednoznacznej i niepodważalnej dokumentacji pozwalającej na stwierdzenie dochowania warunków wyrażonych w art. 29a ust. 15 pkt 4. Ciężar dowodu spoczywa ?w tym przypadku na podatniku (wystawcy faktury korygującej), który podejmował próby jej doręczenia, ale potwierdzenia nie otrzymał, a mimo to obniżył podstawę opodatkowania.
Autor ?jest doradcą podatkowym