Firma użytkująca od 1997 r. warsztat do celów biznesowych zapytała fiskusa, czy jego sprzedaż będzie podlegała VAT. W zasadzie bowiem sprzedaż używanych budynków jest z podatku zwolniona, chyba że od pierwszego zasiedlenia do sprzedaży upłyną co najmniej dwa lata.
Podatnik nie był wprawdzie pierwszym użytkownikiem budynku, ale w latach 1998–1999 wyremontował go za kwotę przekraczającą 30 proc. jego wartości początkowej. Oznacza to, że rozpoczęcie użytkowania po takim remoncie jest „pierwszym zasiedleniem". Skoro jednak od tego momentu upłynęło 15 lat, co do zasady jego sprzedaż powinna być zwolniona z VAT.
W wydanej 31 stycznia 2014 r. interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że w takiej sytuacji sprzedaż jest jednak obciążona VAT. Jeśli bowiem w zasiedlonym budynku podatnik wykonywał przez co najmniej pięć lat czynności opodatkowane, to można zastosować regułę z art. 43 ust. 7a ustawy. Przewiduje ona, że w takiej sytuacji nie stosuje się limitu upływu dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Dodatkowym warunkiem opodatkowania jest posiadanie prawa do odliczenia VAT przy nabyciu budynku.
numer interpretacji: ITPP3/443-545/13/MD