W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Korekta musi być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności (zob. art. 89a ust. 2 ustawy ?o VAT). Dłużnik nie ma tego obowiązku, jeżeli uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności (zob. art. 89a ust. 1a ustawy ?o VAT).

Dłużnik ma zatem obowiązek skorygowania odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury, jeżeli nie ureguluje należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązek dokonania takiej korekty ciąży na dłużniku bez względu na to, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi czy też nie.

Z literalnego brzmienia art. 89a ust. 1 ustawy o VAT wynika jednak, że przepis ten dotyczy transakcji dostawy towarów lub świadczenia usług, które zostały dokonane na terytorium kraju, tj. czynności, o których mowa ?w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Stosownie do art. 5 ?ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) ?odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2) eksport towarów,

3) import towarów na terytorium kraju,

4) ?wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5) ?wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty za nabyte wewnątrzwspólnotowo towary od unijnego kontrahenta w ciągu 150 dni, licząc od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik nie będzie musiał korygować podatku odliczonego z tytułu dokonania takiej transakcji na podstawie art. 89b ustawy o VAT. Pogląd ten potwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 7 maja 2013 r. (ILPP4/443-103/13-2/EWW).

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy