Jeżeli prace rozwojowe nie spełniają definicji wartości niematerialnej i prawnej, określonej odpowiednio w art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT lub art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy ?o PIT, to mogą one być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów:

1) ?w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2) ?jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone.

Podatnicy mają prawo wyboru zaliczenia kosztów prac rozwojowych do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia lub jednorazowo po ich zakończeniu albo poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych ?i prawnych (tak interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy ?z 1 grudnia 2010 r., ITPB3/423-472/10/PS).

Prace niespełniające definicji prac rozwojowych ?w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym mogą być kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. ?U podatników prowadzących księgi rachunkowe oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową wydatki poniesione na ich wytworzenie w praktyce stanowić będą tzw. koszty pośrednie potrącane w dacie poniesienia. Również u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową koszty uzyskania przychodów należy rozpoznać w dacie poniesienia wydatków.

Przykład

Poniesione przez spółkę ABC koszty nie spełniają definicji ?prac rozwojowych, ?gdyż z dokumentacji wynika, ?że przychody ze sprzedaży produktów raczej nie pokryją nawet kosztów tych prac. ?Dlatego spółka nie podjęła decyzji o zastosowaniu technologii. ?Wydatki poniesione na ich wytworzenie spółka ABC ?może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

1) ?w miesiącu, w którym ?zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca ?w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2) ?jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone.

Uwaga na podstawowe warunki

Należy jednak pamiętać, że kosztami uzyskania przychodów będą takie koszty, które spełniają łącznie następujące warunki:

- ?zostały poniesione przez podatnika,

- ?pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,

- ich poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

- nie zostały wyłączone z kategorii kosztów podatkowych na mocy art. 16 ust. 1 ustawy ?o CIT lub art. 23 ustawy o PIT.

Do kosztów prac rozwojowych rozpoczętych przed ?1 stycznia 2009 r. zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 4a ustawy o CIT lub art. 22 ust. 7b ustawy o PIT, w poprzednim brzmieniu, stosownie do art. 3 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozpoczęte ?przed 2009 r.

Poniesione koszty prac rozwojowych (rozpoczętych przed 1 stycznia 2009 r.) zalicza się zatem do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, jeżeli nie mogą być uznane za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu odpowiednio: art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT lub art. 22b ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.