– Bez znaczenia pozostaje fakt, że wnioskodawca – organizator turnieju tenisowego zaliczanego do klasyfikacji prowadzonych w związkach sportowych obligatoryjnie zobowiązany jest do pobrania wpisowego i odprowadzenia jego części na rzecz związków sportowych i ponosi opłaty za organizację turniejów – uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji dotyczącej konieczności naliczenia VAT (IPTPP1/443-765/13-2/MW).

Organ wyjaśnił, że skoro uczestnicy turnieju płacą za udział ?w nim, to trzeba uznać że dochodzi do odpłatnego świadczenia usług.

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Jedną z nieruchomości podatnika jest kompleks sportowy przeznaczony do gry w tenisa, squasha i badmintona, z kortami na otwartym powietrzu i zadaszonymi.

Właściciel planował poszerzenie działalności o organizowanie i przeprowadzanie imprez dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnego obiektu. Organizacja turnieju tenisowego miałaby na celu promocję obiektów sportowych przedsiębiorcy.

Zgodnie z regulaminem przedstawionym przez Polski Związek Tenisowy, organizator oficjalnych turniejów tenisowych ma obowiązek pobierać wpisowe od zawodniczek. Wysokość wpisowego jest określona jako 40 USD od każdego zawodnika.

Według organizatora wpisowe przypomina składkę członkowską organizacji, tyle że nie jest ona płacona rocznie czy miesięcznie, ale w momentach uczestniczenia w turniejach. Nie jest więc wynagrodzeniem za żadną usługę i nie powinno być opodatkowane VAT.

– Czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna. (...) Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna – wyjaśnił organ.

– Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika, ewentualnie kreuje dla podatnika zysk. Także czynności wykonane „po kosztach" ich świadczenia, bądź poniżej tych kosztów, są czynnościami odpłatnymi, o ile tylko pobrano za nie wynagrodzenie – uznała izba.