W związku z otrzymaniem dotacji wnioskodawca był zobowiązany dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych w tym miesiącu (okresie), w którym wykazał je w wysokości zawyżonej - odpowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu na pytanie o konieczność wielokrotnej korekty odpisów amortyzacyjnych od budynku (sygn. ILPB1/415-969/13-2/AMN).
Przedsiębiorca we wrześniu 2013 r. zakończył budowę hotelu i wprowadził obiekt do ewidencji środków trwałych. Inwestycja była rozliczana w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich. Do końca 2012 r. podatnik otrzymał 94,77 proc. planowanej dotacji. Dokonał więc obniżenia kosztów uzyskania przychodu o część odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem wysokości dotacji, która faktycznie wpłynęła na jego rachunek.
Ostatnią transzę dotacji otrzymał w sierpniu 2013 r. Korekty kosztów dokonał w bieżącym okresie rozliczeniowym, czyli w rozliczeniu za miesiąc otrzymania zwrotu wydatków, tj. w sierpniu 2013 r. Polegała ona na wyłączeniu z kosztów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych od pierwszego odpisu w 2012 r. do lipca 2013 r. Prosił o potwierdzenie, że postąpił prawidłowo.
– Przed otrzymaniem zwrotu wydatków, koszty uzyskania przychodu były ustalone w prawidłowej wysokości na podstawie prawidłowo dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Przyjęcie, że korekta powinna odbywać się wstecz, prowadzić może do ponoszenia przez podatników negatywnych konsekwencji w postaci powstania zaległości podatkowej oraz konieczności zapłaty odsetek budżetowych- tłumaczył podatnik.
Izby skarbowej nie przekonał. Jej zdaniem przedsiębiorca, który otrzyma dotację związaną z nabyciem środka trwałego, po dokonaniu choćby częściowej amortyzacji tego środka trwałego zobowiązany jest do skorygowania kosztów uzyskania przychodów o tą część odpisów amortyzacyjnych, które na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT nie mogą stanowić tych kosztów.
– Stosownej korekty odpisów amortyzacyjnych w tym zakresie należy dokonać wstecz do okresu zaliczania poszczególnych odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych, tj. w tych miesiącach (okresach), w których zostały one wykazane w wysokości zawyżonej – wytłumaczył organ.