Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych powstaje na jeden z trzech sposobów, najczęściej z chwilą upływu terminu płatności. Sposób ten ma zastosowanie, jeżeli termin płatności został określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych usług (art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

W przypadkach, gdy warunek określania terminu płatności w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych nie jest spełniony, obowiązek podatkowy powstaje – do końca 2013 r. – na zasadach ogólnych, a więc na podstawie art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy o VAT.

Nie dotyczy to jednak usług telekomunikacyjnych, które są świadczone przy użyciu żetonów, kart lub innych jednostek uprawniających do korzystania z usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym. W takich przypadkach – jak stanowi art. 19 ust. 18 ustawy o VAT – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży żetonów, kart telefonicznych lub innych jednostek uprawniających do korzystania z usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym (np. z chwilą sprzedaży „zdrapki", sprzedaży kodu uprawniającego do doładowania telefonu czy po prostu jego doładowania).

Od przyszłego roku

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych będzie powstawać na dwa sposoby. Zasadą będzie powstawanie obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności (zob. nowy art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a tiret pierwsze ustawy o VAT). Nowe przepisy różnić będzie od obecnie obowiązujących przede wszystkim to, że wystawienie faktury dokumentującej świadczenie usług telekomunikacyjnych będzie powodować przyspieszenie powstania obowiązku podatkowego.

Przykład

Podatnik świadczy usługi dostępu do Internetu na podstawie umowy przewidującej, że termin płatności za świadczone usługi upływa 10. dnia danego miesiąca. 28 sierpnia 2013 r. podatnik wystawił fakturę dokumentującą świadczenie usługi dostępu do Internetu we wrześniu 2013 r. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi dostępu do internetu powstał w tej sytuacji 10 września 2013 r., tzn. w dniu upływu terminu płatności.

Inaczej byłoby w analogicznej sytuacji mającej miejsce w 2014 r. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstałby już 28 sierpnia 2014 r., tj. w dniu wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług dostępu do internetu we wrześniu 2014 r.

Podobnie jak obecnie, również od 1 stycznia 2014 r. otrzymanie całości lub części zapłaty nie będzie przyspieszać powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Przykład

Spółka z o.o. świadczy usługi telewizji kablowej na podstawie umów przewidujących, że termin płatności za świadczone usługi upływa 7. dnia danego miesiąca. Zdarza się jednak, że klienci płacą za świadczone usługi już pod koniec miesiąca poprzedzającego dany miesiąc (np. ze względu na wyjazd). Nie przyspiesza to powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą upływu terminu płatności. Podobnie będzie w 2014 r., przy czym od 1 stycznia 2014 r. powstawanie obowiązku podatkowego będzie mogło zostać przyspieszone przez wystawianie faktury.

Co z importem

Wskazany sposób powstawania obowiązku podatkowego nie będzie miał zastosowania w nielicznych przypadkach, gdy nabycie usług telekomunikacyjnych będzie dla nabywców importem usług. W tym zakresie obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych będzie powstawać na zasadach ogólnych określonych w art. 19a ust. 1–3 i 8 ustawy o VAT.

Przykład

Polska firma korzysta z usług zagranicznej firmy świadczącej usługi VOIP (telefonii internetowej). Usługi te dokumentowane są przez zagraniczną firmę fakturami z terminem płatności upływającym 5. dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. W związku z tym, że zakupy wskazanych usług stanowią dla polskiej firmy import usług, obowiązek podatkowy z tytułu ich świadczenia będzie powstawać od 1 stycznia 2014 r. w ostatnim dniu rozliczanego miesiąca (zgodnie z art. 19a ust. 1 w związku z art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT), a nie z chwilą wystawienia faktury czy z upływem terminu płatności.

Przepis przejściowy

Na zakończenie trzeba dodać, że świadczenia usług telekomunikacyjnych dotyczy szczególny przepis przejściowy określający zasady powstawania obowiązku podatkowego. Jak bowiem stanowi art. 7 ust. 3 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2012 r., w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT (w tym w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych na podstawie umowy przewidującej termin płatności za te usługi), dla których do 31 grudnia 2013 r. wystawiono fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu wykonywania tych czynności.

Przykład

Spółka z o.o. świadczy usługi telewizji kablowej na podstawie umów przewidujących, że termin płatności za te usługi upływa 10. dnia danego miesiąca. Firma wystawia faktury za okresy półroczne z góry. Faktury za pierwsze półrocze 2014 r. firma wystawi 20 grudnia 2013 r. W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług telewizji kablowej udokumentowanych tymi fakturami będzie powstawać w dniach upływu terminów płatności określonych tymi fakturami. Przykładowo obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi telewizji kablowej w styczniu 2014 r. powstanie 10 stycznia 2014 r.

Autor jest doradcą podatkowym i autorem komentarza do ustawy o VAT