Wczoraj o tym, czy amerykański fundusz inwestycyjny może być zwolniony z CIT w Polsce, wypowiedział się rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). A wyroki Trybunału z reguły pokrywają się z jego opiniami. Stanowisko rzecznika budzi jednak pewne wątpliwości.
Pytanie do TSUE skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który zajmował się rozliczeniem amerykańskiego funduszu inwestycyjnego. Kupował on akcje polskich spółek i otrzymywał z tego tytułu dywidendy. Spółki potrącały od nich podatek. Fundusz złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Fiskus odmówił. Bydgoski WSA powziął wątpliwości, czy opodatkowanie funduszu z państwa spoza UE nie narusza zasady swobody przepływu kapitału.
Do końca 2010 r. ustawa o CIT zwalniała z podatku tylko polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne. Po interwencji Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2011 r. z ulgi mogą też skorzystać zagraniczne (z państw UE lub należących do EOG).
– Polskie przepisy nie przewidują natomiast zwolnienia dla funduszy z tzw. państw trzecich, np. USA – mówi Amelia Górniak, doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand.
Z opinii rzecznika generalnego wynika, że może to naruszać przepisy unijne. Z drugiej strony zastrzegł on, że opodatkowanie jest możliwe, jeśli urzędy z danego państwa nie są w stanie zweryfikować, czy fundusz spoza UE spełnia warunki zwolnienia.
– Rzecznik, sankcjonując wyłączenie ze zwolnienia funduszy inwestycyjnych z państw trzecich, dopuścił ograniczenie zasady swobody przepływu kapitału ze względu na konieczność zagwarantowania skuteczności kontroli podatkowych – mówi prof. Adam Mariański, adwokat z kancelarii Mariański Group. – Mam jednak wątpliwości, czy to trafny pogląd. Tym bardziej że polskie organy podatkowe mają do dyspozycji mechanizmy wymiany informacji przewidziane zarówno przez umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Stanami Zjednoczonymi, jak i konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej.
Eksperci dodają, że wyrok jest ciągle sprawą otwartą. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę wcześniejsze rozstrzygnięcia TSUE w podobnych sytuacjach, może być korzystny dla amerykańskiego funduszu.
– Może się to okazać dotkliwe finansowo dla państwa polskiego, szczególnie jeśli konsekwencją takiego rozstrzygnięcia będą liczne wnioski o zwrot podatku pobranego przy wypłatach dywidend dla funduszy z państw trzecich – komentuje Maciej Grzymała, doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors.