Rz: Pani organizacja pracuje nad rekomendacjami dla krajów członkowskich mających służyć skuteczniejszemu   zwalczaniu nadużyć podatkowych. Pierwsze mają być gotowe we wrześniu 2014 r. Czy będą szybko wprowadzone do przepisów państw członkowskich?

Melinda Brown:

Mamy silne wsparcie polityczne państw członkowskich, szczególnie z grupy G20, a także Komisji Europejskiej. Wygląda na to, że są   zdeterminowane te środki wprowadzić. Oczywiście nie jest naszą rolą tworzenie przepisów dla poszczególnych rządów, bo to ich suwerenne zadanie. Ale staramy się służyć im jak najlepszą radą i stworzyć warunki  kompromisu między państwami członkowskimi.

Prace OECD są skierowane przeciwko sztucznym strukturom korporacyjnym, kreowanym dla uniknięcia podatków. Gdyby  rekomendacje stały się prawem, to na co głównie powinni zwracać uwagę kontrolerzy skarbowi  badający takie przypadki?

W odniesieniu do takich struktur można mówić o nadużyciach wynikających ze stosowania cen transferowych. W takich przypadkach jak dotychczas trzeba będzie badać, czy w podobnej sytuacji niepowiązane podmioty zdecydowałyby się na daną transakcję czy restrukturyzację. Tak czy inaczej, rekomendacje mają zagwarantować równowagę między potrzebami rządów państw członkowskich i biznesu. Nasze rekomendacje mają zapewnić rządom narzędzia ściągania podatków. Z drugiej strony jednak  byłoby idealnie,  gdyby te narzędzia nie zaburzały prowadzenia inwestycji. Przecież to głównie biznes zapewnia zatrudnienie i wzrost gospodarczy. A z realiów biznesowych wynika, że czasem trzeba restrukturyzować firmy.

Jedna z propozycji ma zobowiązać międzynarodowe firmy do ujawnienia struktury swoich przychodów w różnych miejscach. Czy podobne wymagania obejmą także krajowe struktury, np. holdingi?

OECD skupia się w tym przypadku na międzynarodowych strukturach, bo też jedną z przyczyn podjęcia prac były skandale związane ze znanymi firmami, unikającymi płacenia podatków. Myślę, że jeśli chodzi o krajowe struktury, to już będzie zależało od przepisów w danym państwie. Być może krajowe władze uznają, że przesuwanie dochodów między krajowymi podmiotami jest rzeczywistym problemem z punktu widzenia podatków. Z mojego doświadczenia wiem, że dotychczas kraje członkowskie różnie do tego podchodziły.

Melinda Brown była gościem konferencji o restrukturyzacji działalności firm, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych.