Aktualizacja: 10.06.2019 06:30 Publikacja: 10.06.2019 06:30
Foto: 123RF
W artykule „Minister wyjaśni niezrozumiałe przepisy" (DF z 27 maja, str. >D6-7) zostały opisane interpretacje ogólne wydawane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych (dalej: minister finansów, minister). W tym artykule przybliżone zostaną objaśnienia podatkowe wydawane przez ten organ. Dla lepszego zrozumienia istoty objaśnień poruszony będzie również temat broszur informacyjnych.
Czytaj także: Unikanie sporów ze skarbówką: minister wyjaśni niezrozumiałe przepisy
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Globalny podatek wyrównawczy to krok w kierunku sprawiedliwego systemu podatkowego, ale koniecznie trzeba go uzupełnić o gwarancje dla firm inwestujących w polskich strefach ekonomicznych. To zgodna opinia posłów z różnych ugrupowań.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Coraz popularniejszym zjawiskiem stają się tzw. flipy, tj. przenoszenie wybranych aktywów poza Polskę.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Planując przeniesienie czy rozpoczęcie działalności w innym kraju nie można zapominać o rynkowości – zarówno w kontekście samego procesu ekspansji, jak i późniejszych rozliczeń między podmiotami powiązanymi.
Uporczywe ignorowanie przez administrację podatkową wytycznych sądów administracyjnych to zjawisko patologiczne i szkodliwe dla państwa.
Pomijanie w rozstrzygnięciach fiskusa prawomocnych orzeczeń sądowych jest działaniem nie tylko rażącym, ale także zaprzeczeniem demokratycznego państwa prawa.
Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas