- Wydawnictwo sprzedaje książki do nauki języków obcych (PKWiU 58.11.1 – książki drukowane). Są one sprzedawane w wersji papierowej wraz z dołączonymi do nich płytami CD lub DVD, których zawartość stanowią nagrania audio.
Zawartość tych płyt CD lub DVD ma charakter uzupełniający względem treści książki. Na płytach przedstawione są bowiem dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach (np. ćwiczenia interaktywne, testy, rozwinięcia tematów poruszonych w książce, nagrania tekstów, wymowa, krótkie filmy szkoleniowe).
Płyta jest nieodłącznym elementem wydania papierowego, tzn. jest umieszczana wewnątrz książki albo jest zafoliowana wspólnie z książką. Płyta jest więc składową częścią książki, a nabycie samej płyty (bez jednoczesnego nabycia książki) nie jest możliwe. Zarówno książka, jak i płyta są oznaczone symbolem ISBN. Czy do sprzedaży takich książek z dołączonymi do nich płytami CD lub DVD wydawnictwo ma prawo zastosować obniżoną 5 proc. stawkę VAT?
– pyta czytelnik.
Na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT stawkę VAT w wysokości 5 proc. stosujemy do dostawy książek, które spełniają określone warunki >patrz tabela.
Dla zastosowania preferencyjnej 5-proc. stawki podatku niezbędne jest zatem wypełnienie warunku, zgodnie z którym książka ma postać fizyczną oraz jest oznaczona stosownym symbolem ISBN.
Organy podatkowe przyjmują, że jeżeli:
- dostawa płyt CD lub DVD jest dokonywana z książką do nauki języka obcego (PKWiU 58 11.1),
- tak książka, jak i płyta są oznaczone symbolem ISBN,
- płyta stanowi nieodłączny element książki i nie może być nabyta samodzielnie,
– to podlega opodatkowaniu 5 proc. stawką VAT jako dostawa, o której mowa w art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (tak interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2012 r., IPPP2/443-781/12-4/IŻ; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 12 paź- dziernika 2011 r., IBPP2/443-810/11/ICz).
Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z płytą na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT istotne jest to, żeby płyta CD (DVD) dołączona do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) była w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką oraz żeby zawierała informacje będące uzupełnieniem treści książki. W efekcie chodzi o to, aby pełne korzystanie z książki możliwe było dopiero po przeczytaniu książki i po wysłuchaniu (obejrzeniu) materiałów zgromadzonych na płycie CD (DVD).
Przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona płyta CD (DVD) traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź płyty – nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwala na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze).
Dlatego też, pomimo iż wydawnictwo będzie oferować książkę z dołączoną płytą CD (DVD), to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności towar ten stanowi jeden produkt o funkcji książki (tak interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 7 maja 2012 r., IBPP2/443-78/12/BW; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 czerwca 2011 r., IPPP1-443-596/11-3/BS; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 maja 2011 r., ILPP4/443-148/11-6/PG).
Uwaga! Gdyby w przedstawionym stanie faktycznym książki do nauki języków obcych i stanowiące ich uzupełnienie płyty CD lub DVD (jedne i drugie oznaczone symbolem ISBN) były sprzedawane osobno, to dostawa samej płyty CD lub DVD korzystałaby z opodatkowania preferencyjną 5-proc. stawką podatku zgodnie z art. 41 ust. 2a w związku z załącznikiem nr 10 poz. 33 ustawy o VAT (tak interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycznia 2013 r., IPPP3/443-1084/12-2/LK; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2012 r., IPPP2/443-781/12-4/IŻ). Dostawa samej książki korzystałaby ze stawki 5 proc. na tej samej podstawie co zestaw książka + płyta CD (DVD), tj. na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.
>Trybunał Sprawiedliwości UE o świadczeniach zasadniczych i pomocniczych
W świetle orzecznictwa ETS (np. wyrok z 29 marca 2007 r. w sprawie C 111/05, Aktiebolaget NN przeciwko Skatteverket; wyrok z 27 października 2005 r. w sprawie C 41/04, Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financiën), jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny stanowić świadczenia pomocnicze.
Świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu VAT.
Autor jest doradcą podatkowym prowadzącym własną kancelarię podatkową w Warszawie