W prowadzonej działalności gospodarczej ponoszę czasem wydatki na parking w strefie płatnego parkowania. Są one udokumentowane pokwitowaniem opłaty z parkometru. Czy na podstawie takiego biletu mogę zakwalifikować wydatek za parkowanie jako koszt uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, należy pamiętać o prawidłowym dokumentowaniu dokonywanych transakcji w celu późniejszego prawidłowego ich zaewidencjonowania w koszty.
Bardzo często przedsiębiorcy ponoszą wydatki związane z opłatami parkingowymi, gdy poruszają się autem w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. W myśl przepisów podatkowych w takich przypadkach wydrukowany bilet parkingowy może być uznany za koszt.
Wydatki poniesione na bilety parkingowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy zostaną udokumentowane dowodem wewnętrznym.
Przykład
Przedsiębiorca, pani Dusigrosik, udała się 8 sierpnia samochodem osobowym na spotkanie biznesowe z klientem. Zaparkowała auto w strefie płatnego parkowania i uiściła opłatę parkingową w wysokości 8 zł, co zostało udokumentowane wydrukowanym biletem z parkometru.
Pani Dusigrosik zaksięguje wydatek dowodem wewnętrznym sporządzonym na podstawie biletu parkingowego w prowadzonej przez siebie podatkowej księdze przychodów i rozchodów w następujący sposób:
—Kamil Sikora partner zarządzający Biuro Rachunkowe Norwegian Finance