- Prowadzę działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Roczne przychody spółki to około milion złotych. Udział każdego ze wspólników wynosi 50 proc. W 2013 r. planujemy zakup dwóch samochodów ciężarowych. Wartość netto każdego z nich to 130 tys. zł. Zamierzamy dokonać jednorazowej amortyzacji tych pojazdów. W jaki sposób powinny wyglądać zapisy w księdze przychodów i rozchodów spółki? –
pyta czytelnik.
Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych przewiduje art. 22k ust. 7 ustawy o PIT. Uprawnienie to przysługuje:
Mogą oni mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Ustawodawca wprowadził jednak roczny limit takich odpisów. Wynosi on równowartość 50 tys. euro. W 2013 r. to 205 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 22k ust. 13 ustawy o PIT w przypadku spółki niemającej osobowości prawnej kwota limitu odpisów amortyzacyjnych dotyczy spółki. Oznacza to, że tylko część wydatków na zakup samochodów ciężarowych będzie mogła zostać zaliczona do kosztów w formie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Kwotę przewyższającą limit należy od następnego roku amortyzować metodą degresywną lub liniową. Suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów – zgodnie z art. 22 ust. 1 – nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.
Zasady księgowania opisanych operacji uregulowane są w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.). Wynika z niego, że amortyzację środków trwałych należy ująć w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki". Dotyczy to zarówno odpisów dokonywanych na zasadach ogólnych, jak i odpisów jednorazowych.
>Kto jest małym podatnikiem
Małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200 tys. euro (na 2013 r. obowiązuje limit 4922 tys. zł).
Ulga nie dla wszystkich nowych przedsiębiorców
Z jednorazowej amortyzacji uregulowanej w art. 22k ust. 7 ustawy o PIT nie skorzysta podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.