Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie we wczorajszym wyroku uznał, że koszty zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej w celu ich likwidacji ustalane są tak samo jak w wypadku takiej transakcji dotyczącej akcji i udziałów osób prawnych (sygnatura akt: III SA/Wa 611/13).

Sprawa dotyczyła interpretacji wydanej na wniosek osoby fizycznej, która nabyła w zamian za wkład niepieniężny akcje SKA. Wniesiony aport nie miał postaci przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, co uzasadniałoby zastosowanie szczególnych reguł ustalania przychodu i kosztów umorzenia objętych udziałów.

Skutki sprzedaży akcji w celu ich umorzenia są takie same – niezależnie od typu spółki

Wnioskodawczyni zapytała o podatkowe skutki przyszłego wyjścia z SKA. Jedną z rozważanych możliwości było odpłatne zbycie udziałów na rzecz spółki. W takiej sytuacji, zdaniem podatniczki, powstałby przychód w wysokości kwoty ze sprzedaży akcji. Kosztem jego uzyskania byłaby – zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT – nominalna wartość akcji z dnia ich objęcia.

„Wnioskodawczyni przy ustalaniu kosztów nie uwzględniła w ogóle okoliczności, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest czynnością neutralną podatkowo" – wytknęła Izba Skarbowa w Warszawie, powołując się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 8/10).

„Wykładnia wnioskodawczyni stawiałaby akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w sytuacji uprzywilejowanej względem akcjonariusza spółki akcyjnej (...). Tymczasem nie istnieją konstytucyjne przesłanki, aby na podstawie tych samych przepisów odmiennie traktować akcjonariuszy tylko dlatego, że u jednych – tj. akcjonariuszy w spółkach osobowych – brak jest podstawy prawnej do opodatkowania przychodu z tytułu objęcia akcji w ich wartości nominalnej, jak to się czyni u akcjonariuszy spółek kapitałowych" – wyjaśnił organ.

Izba uznała, że koszt należy ustalić na podstawie wydatków na nabycie rzeczy lub praw, które później zostały wniesione aportem w zamian za akcje.

WSA przychylił się jednak do stanowiska podatniczki. Sąd zaznaczył, że jest związany uchwałą, ale dotyczy ona konsekwencji podatkowych wniesienia aportu w zamian za akcje SKA. Ich sprzedaż w celu umorzenia jest odrębną, późniejszą czynnością, a art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT jest jednoznaczny i nie budzi wątpliwości interpretacyjnych.