- Prowadzenie biznesu w wielu branżach wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak rozliczyć wydatki na firmowe szkolenia?

EMIL KACZYŃSKI:

Zastosowanie ma w tym przypadku ogólna zasada, że kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub służące zachowaniu albo zabezpieczeniu ich źródeł. Obydwie ustawy: o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), przewidują szereg wyjątków od powyższej zasady. Jeśli wydatek znajduje się w zamkniętym katalogu określonym w przepisach, nie pomniejsza przychodu.

Wydatki na szkolenia powinno się rozliczać według ogólnej reguły, ustawy podatkowe nie przewidują ich wyłączenia z kosztów. Konkretne przypadki mogą być jednak bardzo trudne do jednoznacznej oceny.

Skąd wynikają te trudności?

Umiejętności zdobyte podczas szkolenia muszą być przydatne w prowadzonej działalności i to na podatniku, w razie wątpliwości, spoczywa obowiązek wykazania, że tak rzeczywiście jest. Wszystkie szkolenia i kursy przyczyniają się także do rozwoju osobistego pracowników firmy, czy samych przedsiębiorców biorących w nich udział.

Organy podatkowe na tej podstawie twierdzą niekiedy, że dany wydatek był poniesiony w celach osobistych, a nie firmowych. Argument, że samo szkolenie nie przynosi żadnych przychodów, może pojawiać się tym częściej, im tematyka szkolenia jest bardziej ogólna.

Co z kursami, których odbycie jest warunkiem zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu?

Nawet takie wydatki nie zawsze są akceptowane przez organy podatkowe. Oprócz wspomnianego powodu, tj. zakwalifikowania jako wydatek osobisty, organ podatkowy może argumentować, że skoro wydatek był ponoszony przed rozpoczęciem działalności, to nie może być jej kosztem podatkowym.

Co można poradzić podatnikom, którzy inwestują w wiedzę w celu prowadzenia firmy?

Należy gromadzić dowody, które poświadczają, że zdobyte umiejętności wykorzystuje się w działalności. Takie dowody poświadczające wykorzystanie wiedzy w realizacji zlecenia, mogą dotyczyć zarówno okresu przed rozpoczęciem szkoleń (np. oferty na wykonanie prac, które wymagają określonej wiedzy) jak również po ich odbyciu.

Wykładnia organów podatkowych nie zamyka drogi do rozliczenia kosztów. W ostateczności przedsiębiorcom pozostaje kierowanie spraw do sądów administracyjnych. Te z reguły dostrzegają związek z przychodem wydatków na szkolenia, który nie zawsze dostrzega fiskus.