Spółka prawa handlowego świadcząca usługi polegające na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków zatrudnia pracownika na stanowisku kierownika działu windykacji. Do obowiązków tej osoby należy m. in.: pisanie pozwów o zapłatę w postępowaniu i współpraca z organami egzekucyjnymi. Dotyczy to spraw nie przekazanych do prowadzenia zewnętrznej kancelarii prawnej, która  zapewnia spółce stałą obsługę prawną.

Od 1 stycznia 2013 r. pracownik  jest aplikantem radcowskim. Spółka zamierza podpisać z nim  umowę, na mocy której będzie płaciła opłaty za jego aplikację, a pracownik zobowiąże się do pracy w spółce przez 2 lata od zakończenia aplikacji. Spółka zwróciła się do fiskusa z pytaniem, czy kwotę zapłaconą na pokrycie kosztów aplikacji radcowskiej pracownika może zaliczyć w  koszty uzyskania przychodu? Jej zdaniem odbycie aplikacji przez pracownika zmierza do podniesienia jego kwalifikacji zawodowych. Nabyte wiedza i doświadczenie przyczynią się do lepszego wykonywania przez pracownika obowiązków, co za tym idzie prowadzić będą do jego bardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że stanowisko spólki jest prawidłowe (interpretacja indywidualna z 4 czerwca 2013, nr ITPB3/423-151/13/PST).

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT podatnik podatku od osób prawnych ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy), których poniesienie przyczynia się do powstania lub zwiększenia przychodu z działalności gospodarczej. Kosztami podatkowymi mogą być również tzw. „koszty pracownicze", gdyż wydatki ponoszone na rzecz pracowników, co do zasady stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów, jeśli tylko spełniają wymóg art. 15 ust. 1 ustawy. A zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

W opinii Dyrektora IS szkolenie aplikantów radcowskich jest niewątpliwie szkoleniem zawodowym.  Przepisy ustawy o CIT nie wyłączają go z możliwości  zaliczania do kosztów uzyskania przychodów.

- Pomimo tego, że wykonywane przez pracownika zadania nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskiwanym przez Spółkę, przejawiają jednakże związek z prowadzoną przez nią działalnością

– uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Podkreślił, że Spółka musi liczyć się z koniecznością udowodnienia w  ewentualnym postępowaniu podatkowym lub kontrolnym, że wydatki na sfinansowanie  aplikacji pracownika były  racjonalne co do zasady i co do wysokości.