Najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie stawki VAT na zabudowę na wymiar (I FPS 2/13) jest słusznym i korzystnym rozstrzygnięciem. I to nie tylko dla podmiotów z branży meblarskiej, ale także, a nawet przede wszystkim, dla ich klientów wykańczających czy remontujących mieszkania i domy.
Orzecznictwo powstałe po zmianie przepisów, co nastąpiło 1 stycznia 2011 r., stosowało trzy różne oceny montażu zabudowy meblowej dla celów VAT. Raz traktowało ją jako usługę modernizacji uprawniającą do stosowania 8 proc. stawki VAT, raz jako innego rodzaju usługi opodatkowane 23-proc. stawką VAT (stanowisko prezentowane w interpretacjach organów podatkowych). I wreszcie jako dostawę towarów, do której stosuje się 23-proc. stawkę VAT (m.in. wyrok NSA z 26 lipca 2012 r.).
Rozstrzygnięcie siedmiu sędziów NSA jednoznacznie określa usługi związane z wykonaniem trwałej zabudowy meblowej jako usługi modernizacji. Należy jednak zwrócić uwagę na zastrzeżenie sądu. Wskazał on, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zabudowa meblowa jest trwale przymocowana do elementów konstrukcyjnych budynku lub jego części.
Uchwała NSA ucina zatem dotychczasową dyskusję o kwalifikacji usług montowania np. szaf. Przede wszystkim pozwoli na ujednolicenie praktyki i wyeliminuje rozbieżności, co umożliwi wyrównanie pozycji konkurencyjnej podmiotów z tej branży. Uchwała wiąże też wszystkie składy sędziowskie, które będą orzekać w przyszłości w podobnych sprawach. Nie ma ona wprawdzie mocy wiążącej dla organów podatkowych, jednak w razie sporu zastosowanie się do niej w zasadzie gwarantuje podatnikom wygraną w sądzie.
Ponadto podatnicy, którym organy podatkowe lub skarbowe zakwestionowały stosowanie 8-proc. stawki VAT w wyniku kontroli, będą mogli wystąpić z wnioskami o stwierdzenie nieważności niekorzystnych decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa. Z kolei podatnicy postępujący dotychczas w sposób bezpieczny i naliczający 23-proc. stawkę VAT do zabudowy meblowej będą uprawnieni do skorygowania niesłusznie wykazanego podatku i odzyskania 15 proc. różnicy.
—not. olat
Autorka jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w kancelarii MDDP i pełnomocnikiem spółki, w której sprawie NSA podjął uchwałę.