- Prowadzę indywidualną praktykę lekarską. Wykonuję także świadczenia finansowane przez NFZ. Jak prawidłowo wykazywać przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w przypadku, gdy rozliczenie usług z NFZ następuje za okresy miesięczne?
– pyta czytelnik.
Przychody wpisuje się do księgi podatkowej w dniu ich uzyskania, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym lub w ostatnim dniu miesiąca (w przypadku np. obrotu kasy rejestrującej lub sumy ewidencji sprzedaży) albo w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, nie później niż 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (gdy podatnik spełnia warunki określone w § 30 rozporządzenia w sprawie pkpir, czyli księgę prowadzi biuro rachunkowe).
Podstawą zapisów przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług (kol. 7 księgi podatkowej) są:
- poszczególne faktury VAT i faktury korygujące lub – jeżeli podatnik PIT nie jest podatnikiem VAT – rachunki wystawione przez podatnika,
- dzienne zestawienia sprzedaży, jeżeli podatnik wystawia wiele faktur,
- suma przychodu wykazanego w danym miesiącu w ewidencji sprzedaży (w ce- lu zachowania porządku numeracji pozycji w księdze podatkowej i dowodów podstawę wpisu stanowi dowód wewnętrzny, opiewający na kwotę przychodów wykazanych w ewidencji sprzedaży) lub miesięcznym zestawieniu sporządzonym na podstawie ewidencji sprzedaży VAT,
- dobowe lub miesięczne raporty fiskalne, jeżeli podatnik ewidencjonuje obrót przy zastosowaniu kasy rejestrującej,
- dowód wewnętrzny, dokumentujący obrót nieudokumentowany, wystawiony na koniec dnia, jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji sprzedaży lub nie posiada kasy rejestrującej.
Przychody wpisuje się w kwotach wykazanych w dokumentach, ale bez VAT. Moment uzyskania przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług, które podlegają wpisowi w kol. 7 pkpir określa art. 14 ust. 1c, 1e, 1h i 1i ustawy o PIT. W naszym przypadku zastosowanie znajdzie art. 14 ust 1 e, tj. jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Ponieważ dzień uzyskania przychodu może być inny niż dzień wystawienia faktury VAT, to datą zdarzenia gospodarczego (kol. 2) jest dzień uzyskania przychodu, a nie dzień wystawienia faktury (datę wystawienia faktury można informacyjnie wpisać w kolumnie 16 „Uwagi").
Przykład
Stomatolog dr Bezbolesny prowadzi indywidualną praktykę lekarską. 5 maja 2013 r. wystawił na rzecz NFZ fakturę na kwotę 12 000 złotych za usługi medyczne wykonane w kwietniu 2013 roku. Rozliczenie usług z NFZ następuje za okresy miesięczne. Ponieważ przychód z tytułu świadczonych usług dr Bezbolesny uzyskał w kwietniu, to w kol. 2 (data zdarzenia gospodarczego) wpisze datę – 30 kwietnia 2013 r. i ewentualnie w uwagach (kol. 16) – datę wystawienia faktury, tj. 5 maja 2013 roku.
Kamil Sikora, partner zarządzający, Biuro Rachunkowe Norwegian Finance