Minister finansów w końcu uporał się z nowelizacją rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nie było ono dostosowane do przepisów o korekcie kosztów, które obowiązują od 1 stycznia. Po ponad czterech miesiącach (nowelizacja weszła w życie 11 maja) wiadomo już jak koszty korygować.

Od 1 stycznia przedsiębiorca, który nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury (albo innego dokumentu) w ciągu 30 dni od terminu płatności, musi zmniejszyć swoje koszty. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, pomniejszenia dokonuje się z upływem 90 dni od zaliczenia tej kwoty do kosztów.

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza nowy rodzaj dowodu księgowego nadający się do zastosowania w takiej sytuacji. Powinien zawierać przynajmniej:

- datę wystawienia oraz miesiąc, w którym następuje pomniejszenie kosztów,

- wskazanie faktury (rachunku, umowy albo innego dokumentu), stanowiącego podstawę pomniejszenia,

- kwotę pomniejszenia,

- podpis osoby sporządzającej dokument.

Podobne elementy powinien mieć dowód księgowy, na podstawie którego powiększamy koszty (po uregulowaniu należności).

Pomniejszenia (lub zwiększenia) kosztów można dokonać na podstawie zestawień tych dowodów księgowych na koniec każdego miesiąca (nie później niż do 20. dnia następnego).

Co mają zrobić przedsiębiorcy, którzy dokonywali takich operacji, nie zapisując ich w księdze? Wpisują kwoty zmniejszeń (bądź zwiększeń) w maju. Muszą też w kolumnie „Uwagi" wskazać pozycję księgi, w której zaewidencjonowano koszty.

Nowelizacja rozwiewa też wątpliwości firm sporządzających remanenty. Wykazujemy w nich zaksięgowane wcześniej towary, których nie udało się sprzedać. Zmniejszają one koszty uzyskania przychodów (co wpływa na wysokość dochodu). Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia regulacjami mogą one jednak zostać już wcześniej wyrzucone z kosztów (z powodu niezapłacenia należności kontrahentowi). Z nowelizacji wynika, że wartość remanentu pomniejsza się o te towary. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że przedsiębiorca dwa razy pomniejszy te same koszty.

Kolejna zmiana dotyczy firm rejestrujących obrót w kasie fiskalnej. Został wprowadzony przepis, że zapisów w księdze dokonuje się na podstawie danych z raportów dobowych bądź miesięcznych. Powinny być skorygowane o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 30 kwietnia 2013 r. DzU z 10 maja, poz. 551