- Na posesji, gdzie znajduje się warsztat, w którym prowadzę działalność, została wybudowana altana śmietnikowa. Są w niej kontenery na posegregowane odpady. Czy śmietnik powinien być obciążony podatkiem od nieruchomości? –
pyta czytelnik.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych). W praktyce największy problem może być z prawidłowym ustaleniem, co należy rozumieć przez „budowlę".
W myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 tej ustawy budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Z przepisów tych wynika więc, że są takie obiekty, które nie podlegają opodatkowaniu, gdyż nie można ich zaliczyć ani do budynków, ani do budowli. Są to obiekty małej architektury. Zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, przez obiekty małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
1. kultu religijnego, takie jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
3. użytkowe, służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, takie jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Definicja obiektu małej architektury, zawarta w prawie budowlanym, jest niezbyt precyzyjna. Wyliczenie ma bowiem jedynie przykładowy charakter. Niejednokrotnie podatnicy mogą mieć problem z odpowiednim zaklasyfikowaniem danego obiektu i ustaleniem, czy jest on obiektem małej architektury i w związku z tym nie podlega podatkowi od nieruchomości, czy też jest budowlą i tym samym jest opodatkowany. Może to prowadzić do sporów podatników z organami podatkowymi.
Ze śmietnikiem nie ma jednak takiego problemu. Został wprost wymieniony w katalogu obiektów małej architektury zawartym w ustawowej definicji tych obiektów. Stanowisko to potwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 lipca 2008 r. (II S.A./Po 617/07).
Orzekł bowiem wprost, że obiektami małej architektury są również śmietniki oraz kontenery na odpady.