Liczba firm organizujących programy wsparcia sprzedaży kierowane do różnych grup beneficjentów systematycznie wzrasta. Według wyników badania ARC Rynek i Opinia ze stycznia 2013 roku, przeprowadzonego na zlecenie Sodexo Motivation Solutions, w ubiegłym roku połowa firm zdecydowała się na taką formę aktywności marketingowej skierowanej do partnerów biznesowych.
Pracownicy stają się ambasadorami programu lojalnościowego, chętnie angażują się w tę aktywność, poznają mechanizm i uczestniczą w konkursach aktywizujących. Do niedawna wartość nagród była doliczana do ich wynagrodzenia. Obecnie organy podatkowe coraz częściej akceptują stanowisko, że nagrody w programach lojalnościowych przyznawane pracownikom mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanemu.
Firmy organizujące konkursy często nie wiedzą, w jaki sposób rozliczać wygrane w konkursach, uzyskiwane przez pracowników organizatora, jeżeli w konkursie tym biorą udział nie tylko pracownicy organizatora, ale również inne osoby np.:
- zleceniobiorcy (współpracujący z organizatorem na podstawie umowy zdefiniowanej w art. 734 i nast. kodeksu cywilnego),
- osoby prowadzące indywidualne działalności gospodarcze (współpracujące z organizatorem na podstawie różnego rodzaju umów o współpracy), czy,
- osoby współpracujące z organizatorem na podstawie umowy zawartej przez organizatora z podmiotami oferującymi leasing pracowników lub z agencją pracy tymczasowej.
Należy się zatem zastanowić, czy świadczenia (wygrane) uzyskane w ramach takiego konkursu przez pracownika od organizatora (świadczeniodawcy) powinny być kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy, czy też jako przychód z innych źródeł, opodatkowany 10 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.
Zdaniem fiskusa
Uwzględniając najbardziej aktualne interpretacje organów podatkowych, można przyjąć, że jeżeli możliwość wzięcia udziału w konkursach nie wynika z umów o pracę lub innych umów łączących organizatora i uczestników konkursów, a zasady przeprowadzenia konkursu są określone w odrębnych regulaminach oraz uczestnictwo w konkursie nie jest uzależnione od pozostawania w stosunku pracy, to przychody z tytułu nagród uzyskanych przez zwycięzców konkursu powinny zostać zakwalifikowane jednolicie, jako przychód z tzw. innych źródeł.
Takie stanowisko zajęła np. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 września 2011 r. (IPPB2/415-557/11-4/AK), w której stwierdziła, że „jeżeli organizowane przez spółkę konkursy skierowane będą łącznie do grupy uczestników, którymi oprócz pracowników spółki będą także osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, osoby fizyczne zatrudnione na podstawie umowy o pracę u kontrahentów spółki oraz współpracownicy będący osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, nie można zakwalifikować uzyskanych przez laureatów konkursów nagród do przychodów odpowiednio ze stosunku pracy, czy też działalności wykonywanej osobiście, bowiem możliwość wzięcia udziału w konkursie nie będzie wynikała z łączącego spółkę z osobami fizycznymi stosunku pracy i umowy cywilnoprawnej.
W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie należy odwołać się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulujących zasady opodatkowania nagród".
Stanowisko to zostało potwierdzone w kolejnych interpretacjach Izby Skarbowej w Warszawie, np. z 20 lipca 2012 r.
Organ orzekł w niej, że „uzyskane nagrody za udział w konkursach organizowanych przez spółkę, skierowanych do pracowników oraz współpracowników spółki, stanowić będą przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym spółka powinna pełnić obowiązki płatnika tego podatku" (por. też interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 30 czerwca 2011 r., IPPB2/ 415-274/11-4/MG; z 25 października 2011 r., IPPB1/ 4I5-848/11-2/EC; z 27 października 2011 r., IPPB1/415-835/11-2/MS oraz z 12 grudnia 2011 r., IPPB2/415-869/11-2/AS).
Także z działalności
Analogicznie wypowiadała się Izba Skarbowa w Poznaniu, np. w interpretacji z 8 listopada 2011 r. (ILPB1/415-971/11-2/AMN), w której stwierdziła, że „stan taki będzie istniał bez względu na to czy przyjmie się, że dana osoba fizyczna w wyniku otrzymania wygranej (nagrody), uzyska przychód bądź z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy), bądź przychód z innego źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy).
Wówczas od wartości nagrody (wygranej) należy – stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy – pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. (por. też interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 października 2010 r., ILPB1/415-1058/10-2/IM).
Co poza regulaminem
Wygrana uzyskana w konkursie przez pracownika od jego pracodawcy, który jest organizatorem konkursu, powinna zatem być potraktowana od strony podatkowej nie jako przychód ze stosunku pracy, ale jako tzw. przychód z innych źródeł, opodatkowany 10 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w sytuacji gdy:
a) konkurs jest skierowany zarówno do pracowników, jak też do zleceniobiorców, współpracowników lub osób niezwiązanych ze spółką bezpośrednio stosunkiem prawnym (pracowników tymczasowych oraz sprzedawców zatrudnionych przez kontrahentów organizatora),
b) wzięcie udziału w konkursie przez pracownika jest całkowicie dobrowolne,
c) zasady przeprowadzenia konkursu zostały określone w odrębnym regulaminie,
d) brak jest jakichkolwiek regulacji odnoszących się do konkursu w umowach zawartych pomiędzy organizatorem a pracownikami (czyli w umowach o pracę).
Jeżeli te warunki zostaną zachowane, to zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, można przyjąć, że kwalifikacja nagród wygranych przez pracownika jako tzw. przychodu z innych źródeł, nie powinna zostać zakwestionowana.
Trzeba jednak zaznaczyć, że jeżeli przedmiot konkursu (zadanie konkursowe) wchodzi w zakres czynności wykonywanych przez pracownika w ramach stosunku pracy, to są również argumenty aby twierdzić, że tego rodzaju nagroda stanowi przychód ze stosunku pracy i na takich zasadach powinna być opodatkowana (takie stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 20 grudnia 2010 r., ILPB1/415-1058/10-2/IM).
—Małgorzata Czerwińska jest radcą prawnym w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
—Monika Woźniacka jest adwokatem w tej samej kancelarii