Kto korzysta z dobrodziejstw zerowego opodatkowania zysków spółki komandytowo-akcyjnej lub komandytowej, powinien pospieszyć się z realizacją tych korzyści. Projektowane rozwiązania ustawowe zapewne położą kres stosowaniu takiej optymalizacji podatkowej (a robią tak tysiące spółek) już z końcem 2013 r. I to niezależnie od tego, że rok obrotowy osób prawnych –udziałowców takich spółek może się zaczynać np. w połowie roku 2013 i teoretycznie kończyć w połowie 2014 r.

Cięcie w trakcie

Takie przecięcie roku podatkowego przewidziano w projekcie w dość osobliwy sposób. Z jednej strony projektowany przepis przejściowy art. 16 ust. 1 gwarantuje stosowanie starych przepisów osobom prawnym, których rok podatkowy zaczyna się w tym roku i kończy po 30 grudnia 2013 r. (czyli po wejściu w życie ustawy). Z drugiej jednak już ust. 2 tego artykułu wyłącza tę regułę w odniesieniu do „przychodów i kosztów uzyskania przychodów, których źródłem jest udział w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej".

Jakby tego było mało, art. 10 projektu nakazuje wszystkim spółkom komandytowym i komandytowo-akcyjnym zamknąć rok podatkowy z końcem kalendarzowego roku 2013.

– Wtedy trzeba będzie zamknąć księgi rachunkowe tych podmiotów i sporządzić sprawozdanie finansowe, a następnie złożyć roczne rozliczenie CIT – wyjaśnia Monika Lewandowska, starszy konsultant w Taxand Polska.

Takie rozwiązanie, jak przypomina ekspertka, było już w poprzedniej wersji projektu zmian w CIT i PIT, ogłoszonego przez Ministerstwo Finansów w sierpniu 2012 r.

– Jednakże wtedy projekt spotkał się z negatywną oceną Rady Legislacyjnej – przypomina Monika Lewandowska.

Rzeczywiście, w opinii z października 2012 r. Rada Legislacyjna zauważała, że skrócenie roku podatkowego „może oznaczać naruszenie tzw. interesów w toku, ponieważ zakłóca zakładany przez dany podmiot gospodarczy plan ponoszenia i rozliczania kosztów działalności w trakcie przyjętego roku obrachunkowego". Rada, powołując się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, podkreśliła że podczas zmieniania obowiązujących reguł podatkowych powinnością ustawodawcy jest „ustanowienie regulacji, które umożliwią dokończenie działań rozpoczętych stosownie do przepisów obowiązujących w chwili ich rozpoczynania".

Zdążyć przed styczniem

Wprawdzie nowe przepisy mogą zyskać inne brzmienie w trakcie prac parlamentarnych, ale eksperci przestrzegają: lepiej pomyśleć o innych sposobach podatkowego traktowania swoich zysków niż działanie w formie spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.

– Jeżeli zostanie przyjęte rozwiązanie zaproponowane w projekcie, to z końcem 2013 r. prawdopodobnie skończą się możliwości optymalizacyjne z użyciem takich spółek – przewiduje Monika Lewandowska.

etap legislacyjny: Uzgodnienia międzyresortowe

Opinia:

Anna Hleb-Koszańska, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy

Projektowane skrócenie roku podatkowego z końcem 2013 r. jest dość znaczącą ingerencją w działalność gospodarczą i wydaje się przeczyć zasadzie praw nabytych. Gdyby nasz ustawodawca szanował tę zasadę, zaproponowałby stosowanie dotychczasowych zasad do końca roku podatkowego rozpoczętego w 2013 r. Jednakże niezależnie od oceny takiego rozwiązania, udziałowcy i akcjonariusze spółek komandytowych oraz komandytowo- -akcyjnych powinni rozważyć wypłatę zysku najpóźniej 31 grudnia 2013 r. Wówczas, zgodnie z obecnymi przepisami i interpretacjami władz skarbowych, taki zysk będzie opodatkowany tylko raz. Jeżeli wypłata nastąpi później – już podwójnie.